مقاله

کاغذ کرافت؛ انواع و تفاوت‌ها برای بسته‌بندی

وجود کاغذها و پاکت‌های قهوه‌ای رنگ برای م یادآور خاطراتی قدیمی است که از آن پاکت‌ها برای بسته بندی کالاها استفاده می‌شد. در گذشته نه چندان دور بیشتر کاسب‌ها از این نوع بسته بندی برای مواد خشک استفاده می‌کردند. این نوع کاغذ در صنعت به عنوان کاغذ کرافت مشهور است. این نوع کاغذها دو نوع سفید و قهوه‌ای است. امروز در بسته بندی هدایا از این نوع بسته‌بندی کالاها استفاده می‌شود. در این مقاله ما می‌خواهیم کاغذ کرافت؛ انواع و تفاوت‌ها برای بسته بندی  را بررسی کنیم.

 

کاغذ کرافت چیست؟

امروزه از این نوع کاغذ برای انواع بسته بندی کالا استفاده می‌شود. همانطور که در قسمت بالا اشاره شد، در گذشته از این نوع کاغذ برای بسته بندی کالاهای خشک و همچنین از کاغذهای باریک برای ساندویچ استفاده می‌شد. مقاومت بالا این کاغذ که با سولفات خمیر تشکیل شده است از ویژگی‌های این نوع محصول است. این نوع کاغذ به طور معمول به رنگ قهوه‌ای و یا سفید است و برای بسته بندی جعبه، پاکت و کارتن استفاده می‌شود.میزان گرماژ این نوع کاغذ متفاوت است. دلیل این امر، کاربرد بیش از حد این نوع کاغذ است.

مزیت‌های کاغذ کرافت

استحکام

اولین مزیتی که در مورد کاغذ کرافت می‌توان گفت استحکام این نوع کاغذ است. این نوع مقوا نسبت ب مقواهای دیگر در مقابل سایش و خراشیدگی مقاومت بیشتری دارد. در صورت استفاده از استراکچر مناسب می‌توانند از استقامت بالاتری برخوردار باشند. 

نوستالژی 

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، در گذشته به جای استفاده از کیسه پلاستیک از پاکت‌ها برای حمل مواد خشک، مانند برخی از میوه‌ها، خشکبار و نان استفاده می‌شد. همچنین در گذشته به عنوان بسته‌بندی ساندویچ از این نوع کاغذ استفاده می‌کردند. امروزه این نوع پاکت‌ها بعد از مدت‌ها دوباره استفاده ‌می‌شوند. دلیل استفاده از این نوع کاغذهای حالت نوستالژی و دوستدار محیط زیست است. شاپینگ بگ(ساک خرید)، پاکت بیرون‌‌بر فست‌فود و رستوران، خرید نان فانتزی و همچنین میوه مواردی است که از این نوع کاغذ استفاده می‌شود.

 

کاغذ کرافت؛ انواع و تفاوت‌ها برای بسته‌بندی

کاغذ کرافت؛ انواع و تفاوت ها برای بسته بندی

 

تفاوت کاغذ کرافت قهوه‌ای و سفید

قبل از اینکه بخواهیم تفاوت این دو نوع کاغذ را بررسی کنیم بهتر است در ابتدا به شباهت این دو نوع کاغذ اشاره کنیم. هر دو نوع این کاغذها از مواد خام یکسان به نام سولفات خمیر پالپ تهیه می‌شوند. از دیگر نقاط مشترک این نوع محصول این است که هر دو نوع این کاغذها تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را برای بسته بندی مواد غذایی را دارند.  دلیل این امر، پی اچ (PH) خنثی و عدم وجود مواد سمی است. البته از کاغذ قهوه‌ای برای موادغذایی‌های خشک استفاده می‌شود. پایین بودن میزان سولفور باعث تایید سازمان غذا و داروی آمریکا شده است.

استحکام بالا و مقاومت در برابر رطوبت، کاغذ کرافت سفید را نسبت به کرافت قهوه‌ای کاربردی‌تر کرده است. به همین دلیل از آن برای بازداری از ورود و خروج  روغن، خون و همچنین نگهداری از گوشت استفاده می‌کنند. 

انواع جعبه و بسته‌بندی که برای کسب و کار شما مناسب است. کلیک کنید.

انواع کاغذ کرافت 

شاید بیشتر شما کاغذ کرافت را به عنوان کاغذهای قهوه‌ای برای بسته بندی فست فودها و کاغذ ساندویچ بشناسید.اما باید بدانید که این نوع کاغذ انواع مختلف دارد و به همین دلیل در این قسمت ما می‌خواهیم انواع کاغذ کرافت را بررسی کنیم.

کاغذ کرافت معمولی 

اولین نکته‌ای که باید در مورد کاغذ کرافت ساده در نظر گرفت این است که آن را نباید با کارتن و مقوا اشتباه گرفت. در واقع کاغذ کرافت معمولی خالص‌ترین نوع است. پایین بودن قیمت به نسبت مقاومت، تمیز بودن باعث شده بتوان در موارد بسیاری از آن استفاده کرد. از دیگر مزیت‌های اصلی این نوع کاغذ طراحی و چاپ فوق العاده است.  صنایع زیادی از این نوع کاغذ برای انواع بسته‌بندی‌ها استفاده می‌کند.

کاغذ کرافت سفید

استحکام و دوام بالا، ظاهری زیبا و شیک از جمله مزیت‌های اصلی این نوع کاغذ است. همین عوامل باعث ایجاد تمایز میان کاغذ کرافت سفید با سایر کاغذها است. همچنین از این نوع کاغذ به عنوان رومیزی‌های پلاستیکی یکبار مصرف استفاده می‌شود. دلیل این انتخاب علاوه بر ظاهر زیبا، سازگاری با محیط زیست است.

 

کاغذ کرافت؛ انواع و تفاوت‌ها برای بسته‌بندی

کاغذ کرافت؛ انواع و تفاوت ها برای بسته بندی

 

کاغذ کرافت رنگی

موردی که در وهله اول در مورد کاغذ رنگی کرافت می‌توان گفت این است که از این نوع کاغذ رنگ‌های مختلفی وجود دارد. همین تنوع رنگی باعث شده که از آن برای پروژه‌های رنگی زیادی استفاده شود. از دیگر کاربردهای کاغذ کرافت رنگی تهیه کاردستی برای مدارس است. با توجه به نوع کاغذ و تنوع رنگی این نوع کاغذ از آن در ساخت بروشور، صنایع تبلیغاتی استفاده می‌شود.

بهترین مقوا برای بسته بندی کالا کلیک کنید.

 

کاغذ کرافت یکی از بهترین نوع کاغذ است. همانطور که در قسمت بالا اشاره شد، استحکام بالا، رنگ‌بندی مختلف و همچنین چاپ آسان به نسبت قیمت آن باعث افزایش محبوبیت این نوع کاغذ شده است. همچنین از این نوع کاغذ در صنایع مختلف استفاده می‌شود. تولید کیسه سیمان، پاکت خرید و همچنین پاکت بیرون بر فست‌فود از جمله صنایعی است که از این نوع کاغذ استفاده می‌شود. شرکت بهنامان پک با داشته سابقه طولانی در صنعت چاپ و تولید جعبه‌های پیتزا، جعبه فست فود و پاکت غذاهای بیرون بر آماده طراحی و تولید این نوع کاغذها است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *