مقاله

مقوای پشت طوسی در صنعت چاپ و بسته‌بندی

مقوای پشت طوسی در صنعت چاپ و بسته بندی

مقوا بیشترین مصرف را در صنعت بسته‌بندی دارد. اما اینکه ما از چه نوع مقوایی استفاده کنیم به عوامل زیادی از جمله نوع محصول و نوع چاپ بستگی دارد. یکی از مقواهایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقوای پشت طوسی است. این مقوا مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه مواد آن قابل بازیافت است و با محیط زیست سازگار است. همچنین این نوع مقوا از منظر اقتصادی به‌صرفه است. در این مقاله ما قصد داریم مقوای پشت طوسی در صنعت چاپ را بررسی کنیم.

 

مقوای پشت طوسی

یکی از مهم‌ترین مقواهای پر‌کاربرد در صنعت چاپ و بسته‌بندی مقوای پشت طوسی است. این مقوا در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از مقوای پشت طوسی مزایایی دارد که این مزایا عبارتند از:

  • امکان چاپ افست بر‌روی این مقوا وجود دارد.
  • استفاده از مواد قابل بازیافت در تولید آن
  • سازگار با محیط زیست
  • قابلیت شکل‌گیری و خم شدن
  • صرفه اقتصادی نسبت برخی از مقواها

مقوای پشت طوسی از گرماژ 220 گرم تا 600 گرم قابل تولید است که هر‌گرماژ برای مصارف مختلف کاربرد دارد. به عنوان مثال:

  • گرماژ 180 تا 230 برای لمینت و کارتن‌های صادراتی
  • گرماژ 250 تا 300 برای تولید جعبه دستمال کاغذی و بهداشتی
  • گرماژ 350 تا 400 گرماژ برای بسته‌بندی مواد شوینده اعم از پودر لباسشویی و صابون
  • گرماژ 400 تا 500 گرم برای بسته‌بندی کالاهایی که وزن بالای یک کیلوگرم دارند.

مقوای پشت طوسی به صورت یک طرف سفید و طرف دیگر طوسی یا سفید است. بنابراین این مقوا دارای دو درجه رنگ است. مقوای درجه یک از سفید و کیفیت بالاتری برخوردار است و جنس درجه دو کیفیت پایین‌تر و رنگ آن تیره تر است.

 

مقوای پشت طوسی در صنعت چاپ و بسته بندی

مقوای پشت طوسی در صنعت چاپ و بسته بندی

 

مقوای پشت طوسی در چه مواردی کاربرد دارد؟

با توجه به ویژگی‌های مختلف مقوای پشت طوسی و همچنین قیمت آن این مقوا توانسته در صنعت چاپ و بسته‌بندی جایگاه ویژه‌ای پیدا کند. از جمله کاربرد این مقوا می‌توان به تولید:بسته بندی لوازم آرایشی، جعبه اسباب‌بازی، جعبه فست فود، جعبه شیرینی، جعبه هدیه، جعبه کفش، دستمال کاغذی، جعبه کبریت، جعبه خمیر‌دندان، کتاب، پاکت سیگار، وسایل الکترونیکی و روکش‌های صنعتی است.

 

مقاومت مقوای پشت طوسی 

یکی از مزیت‌ها و ویژگی‌های این مقوا محکم بودن بافت آن است. در‌واقع چون این مقوا دارای ضخامت بیشتر نسبت به کاغذ است در نتیجه بافت مستحکم‌تری دارد. بنابراین با توجه به مستحکم بودن مقوا از آن در کارهای هنری، معماری، بسته‌بندی و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای خواندن مقاله بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا کلیک کنید.

نوع چاپ بر‌روی مقوای پشت طوسی

از جمله بهترین مزیت‌های این نوع مقوا این است که چاپ با کیفیت بر‌روی مقوا چاپ می‌شود. این مقوا به نسبت سایر محصولات مشابه دارای دو خصوصیت منحصر‌به‌فرد است.

ویژگی اول سطح هموار و مسطح آن است و در نتیجه چاپ متن، عکس و تصاویر مختلف بر‌روی آن بسیار خوب می‌شود.

دومین ویژگی این است که دارای نوع از بافت است که جوهر چاپ به خوبی در آن نفوذ می‌کند و در نتیجه کیفیت چاپ متن‌های مختلف و حتی تصاویر مختلف با جزئیات بیشتر بر‌روی آن چاپ می‌شود.

این دو ویژگی باعث شده که مقوای پشت طوسی نسبت به سایر مقوا از مزیت بالاتری برخوردار باشد.

 

مقوای پشت طوسی در صنعت چاپ و بسته بندی

مقوای پشت طوسی در صنعت چاپ و بسته بندی

 

وزن مقوای پشت طوسی نسبت به سایر مقواها

یکی از ویژگی خوب این نوع مقوا وزن بسیار پایین آن است. به عبارتی مقوای پشت طوسی با مقاومت و ضخامت بالا در کنار وزن پایین باعث شده که این مقوا بسیار منحصر‌به‌فرد باشد.

بنابراین با‌توجه به ویژگی وزن پایین و مقاومت بالای مقوای پشت طوسی، باعث شده که در صنایع بزرگ از آن برای بسته‌بندی استفاده شود.

 

مقوای پشت‌طوسی یکی از پرکاربردترین مقوا در صنعت چاپ و بسته‌بندی است و در صنایع مختلف کاربرد دارد. با‌توجه به وزن پایین و مقاومت بالای آن از این جعبه در تولید انواع جعبه فست‌فود کاربرد دارد. همچنین چاپ با کیفیت و ایجاد طرح‌های جذاب بر‌روی این مقوا باعث شده که در صنعت جایگاه ویژه‌ای پیدا کند. در صورتی‌که شما هم به دنبال یک طرح جذاب برای جعبه‌های محصول خود هستید می‌توانید با مشاوران بهنامان‌پک در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *