مقاله

تاریخچه انواع و مزیت‌های لیوان‌ کاغذی

شاید بتوان گفت که یکی از پرمصرف ترین وسایل کاربردی است. در واقع ما از این وسیله به صورت مستمر در طول روز استفاده می‌کنیم. لیوان یکبار مصرف امروزه در هر فروشگاه، مطب‌، مراسم های مختلف مصرف می‌شود. در گذشته لیوان‌های یکبار مصرف به صورت پلاستیکی بودند، اما با توجه خطرناک بودن لیوان‌های پلاستیکی، لیوان‌های کاغذی یکبار مصرف به وجود آمد. لیوان‌های کاغذی ضعف‌های لیوان‌های پلاستیکی را رفع کردند. در این مقاله ما قصد داریم که تاریخچه لیوان‌ کاغذی را بررسی کنیم.

 

تاریخچه لیوان کاغذی

لیوان‌ها همیشه از گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است. لیوان‌ها در گذشته به صورت سفالی و فلزی بودند، اما با گذشت زمان و انقلاب صنعتی لیوان‌های شیشی به وجود آمد. این لیوان‌ها به سرعت در بازار جای خود را باز کرد و محبوب شد. استفاده از لیوان‌های شیشه‌ای در محل‌های عمومی رواج پیدا کرد. استفاده از این نوع لیوان‌ها مسائل و مشکلات بسیاری را به وجود آورد. اولین مسئله انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر بود و دومین مسئله یا شاید مهم‌ترین آن شکستنی بودن و آسیب دیدن افراد بود. این مسئله در مدارس بسیار وجود داشت و باعث نگاری بسیاری در افراد شده بود.

در سال 1908 شرکت Dixie در آمریکا اقدام به تولید لیوان‌های کاغذی کرد و توانست اولین نمونه لیوان‌های کاغذی را در اختیار عموم قرار دهد. در سال 1917 لیوان‌های شیشه‌ای به طور کلی از دسترس عموم در قطارهای مسافربری کنار گذاشته شد و لیوان‌های کاغذی جایگزین آن شد. به صرفه بودن هزینه تولید لیوان‌های کاغذی به سرعت در مصرف عموم قرار گرفت. در یک تحقیق از دانشگاه ماساچوست گزارش داده شد که هزینه‌ی استفاده از لیوان های شیشه‌ای 1.6 برابر لیوان‌های کاغذی است. کشور چین امروزه یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده این نوع محصول است.

چگونگی تولید لیوان کاغذی

همانطور که از اسم آن مشخص است که از جنس کاغذ است. برای ساخت لیوان یکبار مصرف از خمیر کاغذ استفاده می‌شود. یکی از بزرگترین مسائل در لیوان‌های یکبار مصرف جلوگیری از نشت مایعات به بیرون بود، به همین خاطر از یک لایه موم یا پلاستیک پوشانده شده است. برای ساخت لیوان‌های کاغذی از گرماژ بین 210 تا 280 گرم استفاده می‌شود. البته این میزان نسبت به سایز لیوان کاغذی متغیر است.

علت ساخت لیوان از جنس کاغذ، بازیافت بودن آن است. از دیگر علت‌های مهم استفاده از کاغذ این است که گرما را به دست فرد منتقل نمی‌کند و فرد می‌تواند زمان بیشتری آن را در دست خود نگه دارد.

 

تاریخچه انواع و مزیت‌های لیوان‌ کاغذی

 

انواع لیوان کاغذی

همانطور که در قسمت بالایی گفته شد، لیوان کاغذی امروزه به صورت گسترده مصرف می‌شود و از طرفی به علت قابل بازیافت بودن آن طرفدارانی بسیار دارد. لیوان کاغذی را می‌توان به دست‌های بسیاری مانند جنس کاغذ، اندازه و کاربرد دسته بندی کرد. انواع این محصول عبارتند از:

1.لیوان کاغذی با لایه جداکننده هوا

برای ساخت این نوع از یک لایه جدا کننده هوا استفاده می‌شود. وجود این لایه به گرم ماندن نوشیدنی کمک کرد و همچنین از سوختن دست برای استفاده از مایعات گرم جلوگیری می‌کند.

2.لیوان کاغذی پلی کربنات

برای ساخت این نوع لیوان از یک لایه پلی کربنات استفاده می‌شود. از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع جنس قابل استفاده بودن از هر دو نوشیدنی سرد و گرم است.

3.لیوان کاغذی بازیافت شده

اگر شما دوستدار محیط زیست هستید، استفاده از این نوع لیوان را به شما توصیه می‌کنیم. در واقع وجود این نوع لیوان‌های قابل بازیافت بوده و آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

 

تاریخچه انواع و مزیت‌های لیوان‌ کاغذی

 

4.لیوان کاغذی پایدار

برای ساخت این نوع لیوان‌ها از منابع تجدیدپذیر استفاده می‌شود. در واقع تمامی مواد به کار رفته در این نوع لیوان کاملا تجدیدپذیر است. از این نوع لیوان‌ها می‌توان در استفاده از نوشیدنی‌های گرم و سرد استفاده کرد.

5.لیوان کاغذی ساخته شده از موم

این نوع محصول از موم مانند لیوان‌های پلی کربنات است. این موم به کار رفته از نشت و خروج آب جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از لیوان کاغذی

استفاده از لیوان کاغذی مزایای بسیاری دارد. تعدادی از این مزایا را در قسمت بالایی اشاره کردیم. در این قسمت هم می‌خواهیم به تعدادی از این مزایا اشاره کنیم.

  • تجدید پذیر بودن بودن نسبت به سایر لیوان‌ها
  • کاهش آلودگی محیط زیست
  • عدم استفاده از منابع نفتی و پلیمری
  • نداشتن مضرات لیوان پلاستیکی به هنگام استفاده از نوشیدنی‌های گرم

 

در این مقاله ما انواع لیوان کاغذی را بررسی کردیم. لیوان‌های کاغذی به علت تجدید پذیر بودن و همچنین عدم انتقال گرما به دست گزینه مناسبی نسبت به سایر انواع لیوان‌ها است. لیوان‌ها براساس جنس، اندازه و کاربردها دسته بندی می‌شوند. جنس به کار برده شده در این نوع لیوان‌ها بسیار مهم است. بنابراین باید از مواد با کیفیت در ساخت این نوع لیوان‌ها استفاده شود. شرکت بهنامان پک با داشتن سابقه طولانی آماده تولید انواع لیوان‌های کاغذی با طراحی منحصر به فرد برای برند شما با بالاترین کیفیت است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *