مقاله

اهمیت جعبه پیتزا در سلامت پیتزا

سلامت در تولید محصولات امروزه به یکی از مهم‌ترین موارد و اصولی است که در تولید مواد غذایی اهمیت پیدا کرده است. بسیار از افراد فکر می‌کنند که مواد به کار رفته در محصول باید سالم باشد، البته این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اما بسته بندی محصولات هم باید استانداردهای سالم بودن را داشته باشد. جعبه پیتزا هم از این قضیه مستثنی نیست. بنابراین برای تولید این محصول باید تمام موارد بهداشتی رعایت شود. در این مقاله ما قصد داریم که اهمیت جعبه پیتزا در سلامت پیتزا را بررسی کنیم.

 

اهمیت سلامت در جعبه پیتزا

سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود بیایید این است که آیا جعبه پیتزا در سلامت پیتزا اثر دارد؟ در جواب این سوال باید گفت بله اهمیت دارد. بسیاری از افراد در جامعه تصور می‌کنند که فقط مواد تشکیل دهنده پیتزا باید از لحاظ بهداشتی سالم باشد. این فرض بسیار صحیح است، اما سالم بودن و استفاده از مواد اولیه مناسب در تهیه جعبه پیتزا از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع مواد تشکیل دهنده پیتزا باید به صورتی گرمادیده شوند که کاملا بهداشتی شود.

برای اینکه بدانیم بسته بندی محصول از لحاظ بهداشتی چقدر اهمیت دارد باید به این موضوع اشاره کرد که سال 2011 متخصصین علوم تغذیه تحقیقی انجام دادند و به یک موضوع بسیار مهم پی بردند. آن ها مشاهده کردند استفاده بیسفول در سطح قوطی کنسرو باعث ایجاد اختلال در کارکرد غدد درون ریز خواهد شد و به همین دلیل این ماده از صنعت غذایی حذف شد.

برای جعبه پیتزا هم این موضوع بسیار اهمیت پیدا کرده است. از آنجایی‌ که ممکن است پیتزا با مقوای جعبه برخورد داشته باشد بنابراین لازم است که از مواد اولیه مناسب در تولید جعبه پیتزا استفاده کرد.

 

اهمیت جعبه پیتزا در سلامت پیتزا

اهمیت جعبه پیتزا در سلامت پیتزا

 

مواد اولیه جعبه پیتزا

تولید و ساخت جعبه پیتزا یک پروسه بسیار طولانی مدتی را به همراه داشته است. در ابتدا جعبه‌ها از جنس فلز بودند. بعدها این جعبه ها به جعبه چوبی، پلاستیکی و مقوایی تولید شد. تولید جعبه مقوایی مزیت هایی را به همراه داشت. این مزایا عبارتند از:

  • مقرون به صرفه بودن
  • قدرت انبساط و یا مقاومت بالا در برابر شکست کاغذ
  • مقاومت بالا در سطوح داخلی پرتراکم در جعبه

جعبه پیتزا از لحاظ جنس و مواد به دو صورت مقوای دوبلکس بهداشتی و فلوت دار تقسیم می‌شوند.

مقواهای دوبلکس از ورق‌های مقوا به صورت سه لایه تهیه می‌شود و این لایه‌ها با صفحه‌های مخصوص مرطوب به یکدیگر چسبانده می‌شود. 

دسته دیگر جنس جعبه پیتزا ورق‌های فلوت دار است. این مقوا به در اصطلاح عامیانه به مقوا موج‌دار دسته بندی می‌شود. البته در نام گذاری گاهی آن‌ها به اسم ورق‌های شیاردار می‌شناسند. از مقواهای فلوت دار در صنعت حمل و نقل بسیار استفاده می‌شود و کمتر صنعتی را مشاهده می‌کنید که از این نوع مقوا استفاده نکند.

 

اهمیت جعبه پیتزا در سلامت پیتزا - بهنامان پک

اهمیت جعبه پیتزا در سلامت پیتزا

 

این نوع مقوا اولین بار در قرن 19 ابداع شد و صنعت استفاده شد. جعبه پیتزا که با استفاده از این مقوا تهیه می‌شود، معمولا یک لایه موجدار میان دو سطح صاف مقوایی یا کاغذی است. این مقوا بر اساس چهار شاخص شناخته می‌شود:

  • استحکام و مقاومت لایه های زیر و روی ورق
  • مقاومت لایه موجدار میانی 
  • ارتفاع یا تعداد گام شیارها که بر حسب فلوت ( ای فلوت، سی فلوت، بی فلوت)
  • تعداد دیواره های زیری و رویی مانند سه لایه، پنج لایه و هفت لایه

برای خواندن مطلب تولید جعبه پیتزا مقوایی، از گذشته تاکنون کلیک کنید.

 

امروزه بهداشتی و سالم بودن جعبه‌ها و بسته بندی مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع بسته بندی سالم یکی از مهم‌ترین موارد برای سلامت مواد غذایی است. استفاده از مواد اولیه بهداشتی در ساخت جعبه پیتزا اهمیت بالایی دارد. مواد اولیه بکار رفته در ساخت جعبه پیتزا باید به گونه ای باشد که سلامت پیتزا را حفظ کند. شرکت بهنامان پک با داشت سابقه طولانی آماده طراحی و تولید انواع جعبه پیتزا برای رستوران ها و فست فودها است.

بازگشت به لیست