مقاله

چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها

چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها

چاپ انواع مختلفی دارد و هرکدام از این نوع چاپ‌ها ویژگی‌های خاصی دارد. یکی از این چاپ افست است. چاپ افست یا لیتوگرافی، یکی از روش‌های چاپ برای تیراژ بالا است که در آن تصاویر و رنگ‌ها، از طریق غلتک، روی صفحه فلزی حرکت می‌کنند و یک چاپ با کیفیت را به وجود می‌آورند.  از چاپ افست به عنوان به صرفه‌ترین روش چاپی نیز یاد می‌شود. در ادامه به شناخت بیشتر دنیای چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها خواهیم پرداخت.

 

مزیت‌های چاپ افست

همانطورکه در قسمت بالا اشاره شد چاپ افست یکی از بهترین نوع چاپ به شمار می‌رود. در این قسمت می‌خواهیم مزیت‌های چاپ افست را بررسی کنیم.

کیفیت بالای تصویر چاپی و تثبیت رنگ

در چاپ افست، اپراتور دستگاه چاپ می‌تواند جریان جوهر را کنترل کرده و کنتراست کافی را در تصاویر ایجاد کند. این امر باعث می‌شود شما تصویری واضح‌تر داشته باشید.

چاپ در تیراژ بالا

یکی از اصلی‌ترین مزایای چاپ افست، کم هزینه بودن آن نسبت به باقی روش‌های چاپ است.  تیراژ بالا در چاپ افست نیز بسیار به‌صرفه و با کیفیت خواهد بود. البته که با پیشرفت روزانه علم، دستگاه‌ها و روش‌های جدیدی روی کار می‌آید، اما در حال حاضر چاپ افست یک گزینه مناسب محسوب می‌شود.

ساختار سریع چاپی

دستگاه‌های چاپ با در طی فرایند چاپ، ممکن است جوهرشان کمتر شود و در نتیجه تصویر به صورت کمرنگ‌تر چاپ شود. اما در چاپ افست، اپراتور با چرخاندن کلید، جریان جوهر را کنترل کند و چاپی یک‌دست را تحویل دهد.

قابل استفاده در اکثر سطوح

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه در چاپ افست، قابل اجرا بودن آن بر روی اکثر سطوح است. چاپ افست بر روی چرم، وینیل، پارچه، فلز، انواع کاغذ و کارتن، قابل اجرا است.

 

چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها

چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها

 

فرایند چاپ افست

فرایند چاپ افست در سه مرحله اتفاق می‌افتد که در ادامه این سه مرحله را باهم مرور خواهیم کرد.

  1. غلتک اول از لایه‌ای آلومینیوم مانند یا زینک پوشیده شده است، جوهر (عموما رنگ های CMYK) را در خود دارند. این غلتک، به غلتک  جوهر نیز معروف است.
  2. سیلندر پایینی که به آن سیلندر افست گفته می‌شود در جهت عکس سیلندر بالایی قرار دارد. با غلتیدن سیلندر صفحه بر روی سیلندر افست، آب فشرده می‌شود و جوهر به صورت تصویری آیینه‌ای روی کاغذ پدید می‌آید.
  3. غلتک نهایی که به آن غلتک فشار نیز گفته می‌شود، باعث میشود تصویر غلتک افست روی سطح چاپی، دقیق و کامل چاپ شود.

کاربردهای چاپ افست

این روش رایج برای چاپ روزنامه، بروشور، کتاب و مجله و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین بیشترین مصرف چاپ افست در موارد کاغذی است. چاپ افست به دلیل سرعت و کیفیت بالا بسیار مورد توجه قرار گرفته. چاپ افست حدودا 65 درصد سهام بازاری جهان را دارا است. 

 

چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها

چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها

 

تفاوت‌های چاپ دیجیتال و چاپ افست

تیراژ و حجم چاپ

میزان چاپ در این دو روش متفاوت است، برای چاپ در تیراژ بالا باید به سراغ چاپ افست رفت و برای چاپ در تیراژ پایین باید چاپ دیجیتال را در نظر بگیرید.

تنظیمات چاپ

چاپ دیجیتال تنظیمات پیچیده‌ای ندارد و بسیار سریع و روان است و  برای چاپ در تیراژ پایین، در زمان و هزینه نیز صرفه‌جویی بیشتری می‌شود.  از طرفی دیگر زمانی که شما در تیراژ بالا نیاز به کیفیت دارید و نیازی به تغییر تنظیمات نیست، چاپ افست بهترین گزینه محسوب می‌شود.

قابلیت رنگها

چاپ افست توسط لایه‌ای از پلاستیکی روی جسم مورد نظر چاپ می‌شود و معمولا از ترکیب رنگی CMYK استفاده می‌شود و برای چاپگرهای دیجیتال از تونر خشک یا تلفیق رنگی SPOT استفاده می‌شود.

قابلیت‌های چاپ 

همانطور که گفته شد، چاپ افست قابلیت چاپ بر روی بسیاری از سطوح را دارا است و این در صورتی است که چاپگرهای دیجیتال،  فقط قابلیت چاپ روی سطوح صاف را دارا است.

 

برای خواندن مقاله 5 نوع چاپ محبوب دنیا کلیک کنید.

 

چاپ افست یکی از بهترین چاپ برای جعبه و بسته‌بندی به‌شمار می‌رود. در این مقاله ما سعی کردیم ویژگی‌ها، مزیت‌ها و فرآیند چاپ برای چاپ افست را بررسی کنیم. یکی از چاپ‌هایی که شرکت بهنامان پک استفاده می‌کند، چاپ افست است. در صورت در خواست مشاوره شما می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *