مقاله

پاکت‌های کاغذی، تاریخچه و انواع آن

استفاده از پاکت‌های کاغذی همیشه برای همه افراد یک حس نوستالژیک به همراه داشته است. در گذشته پاکت‌های کاغذی کاربرد فراوانی را داشتند. در دیرباز شاید کاغذها به اندازه ضخامت پاکت‌های کاغذی امروزی که ما برای حمل و نقل استفاده می‌کنیم، بودند. اما به مرور زمان کاغذهای نوشتاری نازک‌تر شدند. با گذشت زمان، از کاغذهای ضخیم به عنوان پاکت‌های کاغذی مناسب جهت حمل و نقل استفاده می‌شد. در این مقاله ما قصد داریم که پاکت‌های کاغذی، تاریخچه و انواع آن را بررسی کنیم.

 

پاکت کاغذی 

هنگامی‎‌که از پاکت کاغذی صحبت می‌شود، همه‌ی ما ناخودآگاه، پاکتی به رنگ قهوه‌ای را به یاد می‌آوریم. در گذشته از پاکت‌های کاغذی استفاده فراوانی به عمل می‌آمد. در واقع می‌توان گفت در گذشته، صنعت پلیمر و پلاستیک سازی رونقی نداشت و به همین خاطر مردم برای خریدهای روزانه خود از پاکت‌های کاغذی استفاده می‌کردند. با گذشت زمان و پیشرفت علم، کیسه‌های پلاستیکی جای خود را به پاکت‌های کاغذی دادند. با گذشت زمان و با توجه به خطری که مواد پلاستیکی برای طبیعت داشتند، دوباره استفاده از پاکت‌های کاغذی مرسوم شده است. امروزه از پاکت‌های کاغذی برای حمل و نقل مواد خشک مانند خشکبار و یا خرید وسایل و لباس استفاده می‌شود. البته امروزه از پاکت‌های کاغذی برای حمل و نقل بیرون بر غذا و فست فود استفاده می‌شود. در دنیای مارکتینگ، از پاکت‌های کاغذی برای تبلیغات و برندینگ استفاده می‌شود. چاپ بر روی پاکت‌های کاغذی به راحتی صورت می‌گیرد و می‌توان بر روی آن طرحی متفاوت زد.

بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا کلیک کنید.

تاریخچه و اختراع پاکت کاغذی

در این قسمت ما ‌می‌خواهیم که تاریخچه و اختراع پاکت کاغذی را بررسی کنیم. در گذشته و قبل از انقلاب صنعتی برای حمل و نقل از کیسه‌های کنف، کتان و حصیری استفاده می‌شود. اما با رشد جمعیت و همچنین کمبود مواد و همچنین هزینه‌بر بودن این کیسه‌ها، کاغذها و مقوا جایگزین شدند. کاغذها و مقوا، مقاومت مناسبی برای حمل و جابه‌جایی دارند، بنابراین میزان تولید این محصول‌ها افزایش پیدا کرد.

پاکت‌های کاغذی در دهه 1800 میلادی اختراع شد. در سال 1852 فرانسیس وول اولین دستگاه تولید انبوه پاکت کاغذی را تولید کرد. در واقع پاکت‌های کاغذی آقای وول شبیه به یک پاکت نامه بزرگ پستی بود.

قدم بعدی و مهم در طراحی کیف‌های کاغذی فردی به نام مارگارت نایت بود. مارگارت نایت از پاکت‌های وول نتیجه گرفت که ساخت کیف‌های کاغذی  کارآمدتر و کاربردی‌تر است. دستگاهی که خانم نایت داشت قادر بود تا کاغذ را برش داده، تا زده و ته پاکت را ببند. به همین خاطر بگ‌های کاغذی به سرعت رشد کرد و در بین مردم محبوبیت بالایی پیدا کرد. در سال 1883 آقای چارلز استیلول بهبودی دیگر به وجود آورد و پاکت به صورت تاشو با انبارداری آسان درآورد. در واقع این نوع پاکت را به عنوان پاکت‌های S.O.S میشناسند.

در سال 1918 نیز یک خلاقیت به پاکت‌های کاغذی اضافه شد. لیدا و والتر دیوبنر برای بهبود رد طراحی اصلی ارائه داند و با سوراخ کردن دو طرف پاکت و اضافه کردن بند به آن و همچنین ضخیم کردن کف پاکت توانستند یک نوآوری مناسب را به وجود بیاورند. بعد از گذشت زمان از این نوع پاکت برای پاکت خرید لباس و همچنین حمل مواد غذایی استفاده شد.

 

پاکت‌های کاغذی، تاریخچه و انواع آن

پاکت‌های کاغذی، تاریخچه و انواع آن

 

جنس و مواد سازنده پاکت‌های کاغذی

محبوب‌ترین موادی که برای پاکت‌های کاغذی، کاغذ کرافت است. این نوع کاغذها از تراشه‌های چوبی تولید می‌شود. در واقع این کاغذ توسط یک شیمیدان آلمانی به نام کارل اف دال ساخته شد. کاغذ کرافت به این صورت تهیه می‌شود که تراشه‌های چوب در معرض گرمای شدید قرار می‌گیرند و از این طریق آنها را به پالپ جامد و فرآورده‌های فرعی تجزیه می‌کند. سپس پالپ غربال شده، شستشو و سفید می‌شود. شکل نهایی کاغذ قهوه‌ای است و فرایند خمیر باعث می‌شود که کاغذ کرافت استحکام داشته باشد. البته امروزه از کاغذهای مختلفی مانند کاغذ کرافت سفید، کاغذ گلاسه، کاغذ تحریر، کاغذ سنگ و کاغذ مومی برای تولید پاکت استفاده می‌گردد.

شاخص های تعیین کننده وزن پاکت کاغذی

در این قسمت ما می‌خواهیم شاخص‌های تعیین کننده در وزن پاکت‌های کاغذی را بررسی کنیم. این عوامل تاثیرگذار عبارتند از:

گرماژ کاغذ

گرماژ در واقع همان وزن کاغذ است. این نوع شاخص برای اندازه گیری چگالی کاغذ استفاده می‌شود. هرچه گرماژ کاغذ بالاتر باشد، کاغذ متراکم‌تر و کلفت‌تر است.

بند کاغذی پاکت

با پیچاندن کاغذهای طبیعی کرافت بر روی بندها و سپس چسباندن آن‌ها به قسمت داخلی پاکت‌های کاغذی پاکت به دست می‌آید.

تقویتی دسته‌ها و کف پاکت

به طور معمول برای محصولات سنگین که با پاکت‌های کاغذی حمل می‌شوند، از پاکت‌های تقویتی دار استفاده می‌شود.این‌ کار به این صورت است که در انتهای مربع شکل پاکت و در لبه بالای پاکت که بند متصل می‌گردد، یک کاغذ برای محکم کردن و بالا بردن مقاومت پاکت چسبانده می‌شود.

 

پاکت‌های کاغذی، تاریخچه و انواع آن

پاکت‌های کاغذی، تاریخچه و انواع آن

 

انواع پاکت‌های کاغذی

در قسمت ابتدایی مقاله ما در مورد تاریخچه انواع پاکت کاغذی صحبت کردیم و به همین خاطر اشاره کوچکی به انواع این نوع پاکت داشتیم. در این قسمت می‌خواهیم انواع پاکت‌های کاغذی را معرفی کنیم.

پاکت کاغذی S.O.S

این پاکت توس آقای استیول طراحی شد و نام اصلی آن Self-Opening-sacks یا S.O.S است.با توجه به شکل مربعی درون پاکت به صورت ایستاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل این نوع محصول قادر به تحمل وزن بالا است. این نوع کاغذ به دلیل رنگ قهوه‌ای به پاکت کرافت معروف است. این نوع پاکت‌ها بیشتر در رستوران‌ها و فست‌ فود که بیرون بر برای پاکت پیتزا، پاکت سوخاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاغذ کرافت؛ انواع و تفات در بسته بندی کلیک کنید.

پاکت کاغذی PBOM

این نوع پاکت مانند پاکت S.O.S است و تفاوت آن این است که دهانه آن دارای لبه چسبان مهر و موم حرارتی است.این پاکت به صورت گسترده برای کالاهای پخته شده و سایر محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پاکت کاغذی نان

این نوع کاغذ به طور اختصاصی برای محافظت از محصولات غذایی ساخته شده است. این نوع کیسه‌ها با داشتن روکش‌های ورقه‌ای شیشه و مومی، طعم و تازگی مواد را حفظ و از خراب شدن آن جلوگیری خواهد کرد. از این نوع کاغذ برای نان‌های صنعتی، کوکی و همچنین قهوه استفاده میکنند. 

پاکت کاغذی تجاری

از این نوع پاکت‌ها برای نگهداری لوازم صنایع دستی تا کالاهای پخته شده شیرینی استفاده کرد. کیف‌های تجاری در کرافت طبیعی، کرافت طبیعی وجود دارد.

پاکت کاغذی پست

پاکت نامه اولین پاکت کاغذی است که امروز برای محافظت از اسناد پستی یا سایر مواد کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پاکت‌ها با داشتن لایه اضافی بالشتک محافظ، گزینه مناسبی برای ارسال محصولات است.

 

امروزه پاکت کاغذی جز یکی از پرمصرف‌ترین محصولات برای بسته بندی به شمار می‌رود. تولید کیف‌های کاغذی، پاکت‌های کاغذی و همچنین پاکت نامه کاغذی از جمله مهم‌ترین محصولات است. شرکت بهنامان پک با داشتن سابقه طولانی در تولید پاکت‌های کاغذی برای فروشگاه‌ها و همچنین پاکت‌های فست فود آماده طراحی و تولید این نوع بسته بندی است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *