مقاله

پاکت کاغذی یا پلاستیکی، مزایا معایب

استفاده از کیسه‌ها امروزه برای جا به جایی مواد غذایی، پوشاک و خریدهای روزانه استفاده می‌شود. در گذشته به جای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی و کاغذی، برای مواد غذایی کوچک از   و برای تعداد زیادی خرید از سبدهای حصیری استفاده می‌شد. با پیشرفت صنعت کیسه های پلاستیکی وارد بازار شد. اما بعدها دوباره با مطرح شدن مسائل محیط زیست استفاده کیسه های پارچه‌ای و کیسه‌های کاغذی مطرح شد. در این مقاله می‌خواهیم پاکت‌ کاغذی یا پلاستیکی، مزایا و معایب را بررسی کنیم.

 

کیسه های پلاستیکی

همانطور که می‌دانید در گذشته کیسه‌های پلاستیکی وجود نداشت و مردم بیشتر از پاکت‌های کاغذی، کیسه های پارچه‌ای و سبدهای حصیری استفاده می‌کردند. با توجه به پیشرفت صنعت کیسه‌های پلاستیکی جایگزین کیسه‌های کاغذی شد. این نوع کیسه‌ها اولین بار در دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفت. از آنجایی‌که برای تولید کیسه‌ها و پاکت‌های کاغذی از درختان استفاده می‌شد، کیسه های پلاستیکی برای جلوگیری از قطع درختان مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما بعدها آسیب و صدمه‌ای که این کیسه‌ها به محیط زیست وارد می‌کردند بسیار بیشتر بود.

برای خواندن مطالب پاکت‌های کاغذی، تاریخچه و انواع آن کلیک کنید.

پاکت ‌های کاغذی

همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد، در گذشته استفاده از پاکت‌های کاغذی بسیار متداول تر بود و مردم برای خرید مواد غذایی خشک مانند آجیل، چای و بسیاری دیگر از مواد از پاکت‌های کاغذی استفاده می‌کردند. ماده اصلی ساخت این نوع پاکت‌ها از درختان بود و از طرفی با این‌کار جنگل‌های بسیاری رو به نابودی بودند. از طرفی این نوع پاکت‌های کاغذی مقاومت پایینی برایحجم بالای مواد غذایی به شما می‌رفتند. با گسترش صنعت پتروشیمی و همچنین جلوگیری از قطع درختان کیسه‌های پلاستیکی وارد صنعت و بازار شدند.

این نوع کیسه‌ها مقاومت بیشتری نسبت به پاکت‌های کاغذی داشتند، اما تجزیه این نوع کیسه‌ها سال‌ها طول خواهد کشید. از طرفی به علت قطع درختان استفاده از پاکت‌های کاغذی مشکل بود.

با پیشرفت علم، پاکت‌های کاغذی را با استفاده از بازیافت مواد کاغذی تولید می‌کنند. با این‌کار هم از کیسه‌های پلاستیکی استفاده خواهد شد و از طرفی درختان برای تولید این نوع کیسه‌ها قطع نخواهد شد.

 

پاکت کاغذی یا پلاستیکی، مزایا معایب

پاکت کاغذی یا پلاستیکی، مزایا معایب

 

مزایا و معایب پاکت‌های کاغذی

استفاده از پاکت‌ها و کیسه‌های کاغذی مزایا و معایبی را به همراه دارد. به عنوان مثال پاکت‌های کاغذی آسیب و صدمه کمتری را به همراه دارد. در این قسمت می‌خواهیم مزایا استفاده از پاکت‌های کاغذی را بررسی کنیم:

مزایای پاکت‌های کاغذی

1.دوستدار محیط زیست

کیسه‌های کاغذی با توجه به 100 درصد زیست تخریب پذیر است و همچنین قابل استفاده مجدد و بازیافت هستند. پاکت‌های کاغذی برخلاف ساک‌های پلاستیکی هنگام بازیافت سموم و گازهای خطرناکی را منتشر می‌کنند، به طور طبیعی تجزیه می‌شود.

2.کیسه‌های کاغذی بادوام

برخلاف تصور عمومی پاکت‌های کاغذی که ساختار ضعیفی دارند، این نوع کاغذها می‌توانند مقاومت بسیار خوبی را به همراه دارد. برای بعضی از مواد این نوع پاکت‌ها بسیار مناسب است.

3.ایمن برای حیوانات

گاهی ممکن است که حیوانات مواد غذایی موجود در کیسه‌های پلاستیکی را به عنوان غذا بخورد. اما با توجه به تجزیه پذیر بودن کاغذ، حیوانات از آن استفاده نمی‌کنند.

4.زیبا و مناسب

کیسه‌های کاغذی با توجه به بافت و همچنین چاپ مختلف بر روی آن می‌تواند علاوه بر زیبا بودن باعث تبلیغات برند شما شود.

 

پاکت کاغذی یا پلاستیکی، مزایا معایب

پاکت کاغذی یا پلاستیکی، مزایا معایب

 

معایب پاکت‌های کاغذی

1.در برابر آب مقاوم نیست

هنگامی که بسته بندی‌های کاغذی در معرض مایع یا بخار قرار می‌گیرند، تغییر شکل می‌دهند و ممکن است پاره شوند. بنابراین این نوع پاکت‌ها اصلا مناسب حمل مواد غذایی منجمد و یا بسیار داغ نیستند. همچین بسته‌های کاغذی با توجه به بافت آن تا یک وزن مشخص را تحمل می‌کند.

2.نیاز به مواد بیشتر و بالا بودن هزینه

تولید پاکت‌های کاغذی به نسبت تولیدات پلاستیکی آب بیشتر و در نتیجه آلایندگی بیشتری را به همراه دارد. علاوه بر آب تولیدات کاغذی به مواد شیمیایی بیشتری هم نیاز دارد.

3.نیاز به فضای بیشتر

با توجه به ضخامت کاغذها و سنگین بودن آن فضای بیشتری را به نسبت کیسه‌های پ لاستیکی خواهد گرفت. همچنین با توجه به حساس بودن آن به نسبت مایع بنابراین محافظت از آن ها بسیار سخت است.

4.قطع درختان

با توجه به اینکه امروزه بسیاری از پاکت‌های کاغذی را از مواد بازیافتی تولید می‌کنند اما باز برای تولید آن باید درختان را قطع کرد. این کار باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای و همچنین از آسیب به اکوسیستم خواهد شد.

 

 

پاکت‌های کاغذی و پلاستیکی هرکدام مزایا و معایبی را به مراه دارد. به عنوان مثال پکت پلاستیکی از قطع درختان جلوگیری می‌کند اما وجود آن برای محیط زیست مضر است. اما پاکت کاغذی تجزیه پذیری بهتری دارد و اما باعث قطع درختان خواهد شد. بنابراین  مسئله‌ای که در اینجا مطرح است بازیافت محصولات کاغذی است و همچنین با کاشت درختان این مسئله قابل جبران است. شرکت بهنامان پک با داشتن سابقه بلند مدت آماده طراحی و تولید انواع جعبه فست فود، جعبه پیتزا، جعبه ساندویچ، جعبه سیب زمینی است.

بازگشت به لیست