مقاله

طراحی بسته‌بندی مناسب و اثر آن بر‌ افزایش فروش

طراحی بسته‌بندی مناسب و اثر آن بر‌ افزایش فروش

طراحی و بسته‌بندی محصولات یکی از روش‌های مهم بازاریابی و فروش محصولات است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری و وجود دستگاه‌های جدید، چاپ تغییر کرده است. نوع بسته‌بندی محصولات مختلف و تاثیری که بر‌روی انتخاب خریداران می‌گذارد از جمله تحولات اساسی است.  درواقع‌ می‌توان گفت بسته‌بندی هویت برند است.  در نتیجه نوع طراحی و رنگ بسته‌بندی در بازاریابی و فروش محصولات بسیار اثر گذار است. در این مقاله ما قصد داریم طراحی بسته‌بندی مناسب و اثر آن بر‌ افزایش فروش را بررسی کنیم.

 

چرا طراحی و بسته‌بندی اهمیت دارد؟

در وهله اول می‌خواهیم بررسی کنیم که طراحی و بسته‌بندی مناسب چه اثری در فروش، بازاریابی و جذب مشتری دارد. اما قبل از اینکه بخواهیم طراحی را توضیح دهیم اول باید با مفهوم بسته‌بندی آشنا شویم.

 اولین هدفی که در طراحی و بسته‌بندی این است که شما باید بازار هدف را بر‌اساس نیاز مشتریان شناسایی کنیم. دلیل اهمیت این موضوع این است که بسته‌بندی اولین چیزی است که مشتری با آن سر‌وکار دارد. اگر بسته‌بندی در مخاطبان حس خوشایندی را ایجاد نکند بنابراین شما در اولین قدم بازاریابی شکست خورده‌اید. پس نوع طراحی، هارمونی و تناسب رنگ بسیار اهمیت دارد.

بنابراین بسته‌بندی مناسب مهم‌ترین عامل در فروش و بازاریابی محصولات است. یک بسته‌بندی مناسب مزایای چون افزایش فروش، حفاظت و بهبود کیفیت محصول را هم برای مشتری و هم برای فروشندگان در بر دارد. 

دومین نکته‌ای که در بسته‌بندی وجود دارد اطلاعات بر‌روی بسته‌بندی محصولات است. بنابراین اطلاعات باید به درستی و خوانا بر‌روی  محصولات درج تا مخاطبان بتوانند به راحتی اطلاعات محصول را بخوانند.

دو نکته بسیار مهم که در طراحی بسیار حائز اهمیت است عبارت است از:

1.کاربردی بودن که شامل ویژگی‌هایی مانند هزینه کم، محافظت از محصول، سهولت در جا‌به‌جایی و چیدمان

2.جذابیت محصول که بر ویژگی‌هایی چون طراحی زیبا، رنگ، بسته‌بندی و نوشتار است.

 

طراحی بسته‌بندی مناسب و اثر آن بر‌ افزایش فروش

طراحی بسته‌بندی مناسب و اثر آن بر‌ افزایش فروش

 

اهمیت بسته بندی در برند سازی

یکی از نقش‌های اساسی بسته‌بندی برندسازی و برجسته‌کردن هویت کسب‌وکارها است. گاهی اوقات طرح و بسته‌بندی مناسب باعث شناخته شدن آن محصول می‌شود. بنابراین طراحی خلاقانه و با کیفیت باعث ماندگاری برند در ذهن مخاطب می‌شود و مسیر برندسازی را هموارتر می‌کند. بنابراین کسب‌وکارها باید در طراحی بسته‌بندی دقت کافی داشته باشند. اهمیت بسته‌بندی مناسب را می‌توان از آنجا متوجه شد که برندهای بزرگ همیشه در‌حال طراحی و ایجاد بسته‌بندی‌های خلاقانه هستند. بنابراین ایجاد یک طرح زیبا می‌تواند در هویت برندسازی شما بسیار موثر باشد.

برای خواندن مقاله انواع جعبه و بسته بندی که برای کسب و کار شما مناسب است، کلیک کنید.

یک بسته‌بندی مناسب و زیبا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

تا اینجای کار متوجه شدیم که بسته‌بندی مناسب چه اثر مثبتی در برند سازی محصول می‌تواند داشته باشد. اما این بسته‌بندی مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

  • زیبایی ظاهری بسته‌بندی
  • بسته‌بندی متناسب با حجم محصول
  • راحتی استفاده از بسته‌بندی
  • استفاده از ایده‌های خلاقانه و جدید
  • استفاده از مواد مصرفی قابل بازیافت 
  • فرم طاهری و شکل بسته بندی محصول

 

طراحی بسته‌بندی مناسب و اثر آن بر‌ افزایش فروش

طراحی بسته‌بندی مناسب و اثر آن بر‌ افزایش فروش

 

در طراحی بسته بندی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

یکی از اصلی‌ترین اهداف در طراحی بسته‌بندی محصولات افزایش فروش و بازاریابی محصولات است. در این قسمت می‌خواهیم بررسی کنیم حتما چه مواردی را در طراحی بسته بندی محصولات باید در نظر بگیریم.

1.ایجاد طرحی متفاوت

اولین اثر ایجاد طرحی متفاوت بین برند شما در کنار سایر برندها است. بنابراین در صورتی‌که محصول شما در کنار سایر محصولات مشابه قرار بگیرد، تغییر در رنگ، سایز و شکل محصول می‌تواند در توجه مشتری اثر مثبت داشته باشد. پس سعی کنید از طرح‌های گرافیکی زیبا استفاده کنید.

2.اندازه بسته‌بندی

بسیاری از طراحان و شرکت‌ها به این موضوع توجه نمی‌کنند. برای فروشنده‌ها بسیار اهمیت دارد که محصولات فضای کمتری را اشغال کنند. به عنوان مثال اگر یک محصول به اندازه دو محصول فضا اشغال کند در نتیجه فروشنده ترجیح می‌دهد برای تنوع فروشگاه خود از جعبه‌های کم‌حجم‌تری استفاده کند. 

3.سازگاری با محیط‌زیست

مسئله محیط زیست امروزه به یکی مهم‌ترین مسائل بدل شده است. بنابراین بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از موادی در بسته‌بندی محصولات استفاده کنند که با محیط سازگار باشد.

4.طرح و رنگ محصول

همانطور‌که در قسمت بالا اشاره شد طرح محصول می‌تواند معرف هویت یک برند باشد. به عنوان مثال استفاده از یک رنگ خاص و یا طراحی خاص در ذهن مشتریان یک هویت بصری ایجاد خواهد کرد.

برای خواندن مقاله مراحل تولید انواع جعبه و بسته بندی کلیک کنید.

 

طراحی و بسته‌بندی محصولات یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش فروش و بازاریابی است. بنابراین طراحی محصول شما باید به صورتی باشد که از نظر طراحی، شکل جعبه و رنگ بسیار مناسب باشد. شرکت بهنامان پک آماده است تا در زمینه طراحی و تولید جعبه و بسته‌بندی محصولات مشاوره دهد.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *