مقاله

بهترین مقوا برای جعبه فست فود

شاید تا چند‌سال پیش استفاده از جعبه‌های فست فود تا این اندازه اهمیت پیدا نکرده بود. در گذشته ساندویچ‌ها به شکلی ساده بود و برای بسته بندی سفارشات از کاغذهای ساندویچ استفاده میکردند. در گذشته بیشتر سفارشات در محل مورد نظر تحویل داده می‌شد. در واقع در آن زمان سفارشات به صورت بیرون‌بر وجود نداشت. اما به مرور زمان علاوه بر تولید محصولات مختلف از جمله پیتزا، سوخاری و انواع ساندویچ‌ها، نیاز به بسته بندی جدید هم افزایش پیدا کرد.حفظ محصول از مهم‌ترین اولویت‌ها در بسته بندی محصولات است. در واقع شما با استفاده از بسته بندی مناسب سعی در حفظ محصول دارید. استفاده از مقوا و کاغذ مناسب در تولید جعبه‌های فست فود از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قرار است بهترین مقوا برای جعبه فست فود را بررسی کنیم. 

 

جعبه فست فود

جعبه پیتزا؛ شاید بتوان گفت که عامل اصلی در تولید جعبه فست فود بود. همانطور که رد مقاله های گذشته اشاره شد در ابتدا از ظرف‌های آهنی برای حمل پیتزا استفاده یم‌شد. اما با پیشرفت علم و تکنولوژی جعبه پیتزا را از جنس مقوا و کاغذ درست کردند. جعبه‌های پیتزا در ابتدا به شکل جعبه شیرینی بود. اما این جعبه‌های یک مشکل اساسی داشت، این جعبه‌ها بدون منفذ بودند و گرمای حاصل از پیتزا نرم شده و پنیر و نان آن به گوشه و کنار جعبه  می‌چسبید.

این جعبه به مرور زمان تغییر کرد. تغییرات به این صورت بود که درب و زیره یک تکه شدند تا استراکچر جعبه محکم‌تر باشد. اضافه شدن منافذ هوا هم باعث می‌شد که پیتزا حالت ترد و تازه داشت باشد. اما به مرور زمان با به وجود آمدن فست فودهای زنجیره‌ای و تحویل غذا به صورت بیرون‌بر نیاز به طراحی جعبه مناسب و مختلف افزایش پیدا کرد.

جعبه‌های پک فست فودی شامل مواردی همچون جعبه پیتزا، جعبه همبرگر، جعبه سوخاری، جعبه ساندویچ، جعبه سیب‌زمینی سرخ کرده، پلیت سوخاری و پاکت سوخاری است. برای تولید این جعبه‌ها باید بهترین نوع کاغذ را با رعایت تمام موارد بهداشتی به کار برد.

 

بهترین مقوا برای جعبه فست فود

بهترین مقوا برای جعبه فست فود

 

انواع جعبه فست فود

در این قسمت ما قصد داریم که انواع جعبه فست فود را بررسی کنیم بدانیم که بهترین مقوا برای جعبه فست فود چیست؟

مقوا کرافت

این نوع مقوا را می‌توان یکی از مناسب‌ترین نوع کاغذ و مقوا برای جعبه فست فود نام برد. مقوا کرافت نسبت به مقوا ایندربرد استحکام بیشتری را دارد. این نوع مقوا صد در صد از الیاف ویرجین تولید شده است و همچنین نظر دوستدارن محیط زیست را هم به خود جلب کرده است. عدم استفاده از درختان جنگلی عامل بسیار مهمی است تا از این مقوا بیشتر استفاده شود.

کیفیت بالا، بهداشتی بودن و استحکام مواردی است که نچرال کرافت را به مناسب‌ترین مقوا برای تولید جعبه غذا تبدیل نموده است. سختی این مقوا نسبت با مقواهای مشابه سختی بیشتری دارد. به عنوان مثال اگر برای تولید یک جعبه نیاز به استفاده مقوای 400 گرمی باشد. شما می‌توانید با استفاده از خرید مقوای 320 گرمی نچرال گرافت، سختی آن را به دست آورید. این نوع از مقاومت و استحکام موجب شد این مقوا به سرعت جای خود را در صنعت بسته بندی فست فود باز کند.

مقوا ایندربرد

مقوای ایندربرد امروزه در فست فودها بسیار کاربرد دارد. مقوا ایندربرد مقوایی سفید و بهداشتی است و همین عامل باعث شده تا در بسته بندی فست فود مناسب باشد. خمیر این مقوا از الیاف چوب و الیاف کاغذ بازیافتی تولید می‌شود. هرچه میزان خمیر الیاف چوب بیشتر باشد، کیفیت مقوا بالاتر است. هرچه مقوا الیاف چوب بیشتری داشته باشد، این مقوا بهداشتی‌تر است. 

در واقع در اینجا منظور از بهداشتی عاری بودن این مقوا از باکتری و قارچ‌های غیرفعال است. به طور معمول در الیاف کاغذ بازیافتی باکتری و قارچ‌هایی وجود دارد که به هنگام گرما و رطوبت فعال می‌شوند. به همین خاطر توصیه می‌شود برای بسته‌بندی غذایی از مقوای بهداشتی استفاده می‌شود.

از آنجایی‌که مقوای ایندربرد دارای ناحیه صیقلی است بافت مناسبی برای پذیرش رنگ و طرح‌ها دارد. به همین خاطر این مقوا در صنعت غذایی بسیار پرکاربرد است.از این مقوا برای تولید جعبه همبرگر، جعبه ساندویچ، جعبه سوخاری و جعبه سیب‌زمینی سرخ کرده استفاده می‌شود. از آنجایی‌که وزن پیتزا بالا است این نوع مقوا مناسب پیتزا نخواهد بود.

کاغذ و تحریر و کاغذ کرافت

کاغذ تحریر یک نوع کاغذ سفید است. البته این نوع کاغذ در طیف‌هایی از رنگ قهوه‌ای یافت ‌می‌شود. از کاغذ تحریر برای تولید اقلام کاغذی پک فست فود مانند پک پیتزا، پاکت سوخاری، پاکت ساندویچ، پاکت کاتلری کاغذی فست فود، رپ ساندویچ و کاغذ کف سینی استفاده می‌شود.

نکته‌ای که می‌توان در اینجا ذکر کرد این است که رنگ کاغذ به کیفیت آن بستگی ندارد. در واقع تمام کاغذها قهوه‌ای هستند و در اثر مواد افزودنی، به سفید یا رنگ‌های دیگری تغییر می‌دهد. کاغذها بر‌اساس استفاده از الیاف کاغذ بازیافتی درجه بندی می‌شوند.

در صنعت فست فود برای پاکت پیتزا، پاکت سوخاری و پاکت ساندویچ از کاغذ تحریر استفاده خواهد شد. این‌کار باعث حفظ گرما و رطوبت غذا خواهد شد.

 

بهترین مقوا برای جعبه فست فود

بهترین مقوا برای جعبه فست فود

 

مقوا دوپلکس

مقوا دوپلکس نسبت به سایر مقواها از استحکام بیشتری برخوردار است. به دلیل این نوع استحکام می‌توان از آن برای حمل پیتزا استفاده کرد. مقوای دوپلکس از چسباندن دو یا سه لایه مقوا بر روی هم تولید می‌شود. از آنجایی‌که این نوع جعبه با مواد غذایی برخورد می‌کند، بنابراین تمام موارد بهداشتی باید رعایت شود. مقوای دوپلکس در دو رنگ سفید و کرافت در بازار وجود دارد. 

امکان چاپ افست با دستگاه چاپ ویژه‌ای بر روی مقواهای ضخیم وجود دارد. برای چاپ زیبا و طراحی مناسب باید این‌کار توسط یک شرکت معتبر و حرفه‌ای صورت بگیرد.

کاغذ پوستی و کاغذ مومی

کاغذ مومی و پوستی را شاید بتوان گفت که ورژن جدید همان کاغذ ساندویچ باشد. به طور معمول از این نوع کاغذها برای پیچ کردن ساندویچ و همبرگر در محل فست فود استفاده می‌شود. البته در بعضی از موارد می‌توان از آن برای غذای بیرون‌بر استفاده کنید.

سلفون مات و براق

از آنجایی‌که مواد سلفون ها از مواد پلاستیکی است، بنابراین گزینه مناسبی برای مواد غذایی به خصوص غذاهای گرم نیست.از این نوع سلفون‌ها برای پک‌های نکم، ادویه، قاشق، چنگال و چاقوی یکبار مصرف استفاده می‌شود.

 

امروزه با گسترش فست فود ها و رستوران‌های زنجیره‌ای استفاده از جعبه فست فود هم اهمیت بالاتری پیدا کرده است. رعایت کردن اصول بهداشتی، مواد مناسب و همچنین طراحی مناسب موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

شرکت بهنامان پک با داشتن سابقه طولانی آماده تولید انواع جعبه پیتزا و فست فود با طراحی منحصر به فرد برای برند شما با بالاترین کیفیت است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *