مقاله

بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا

کاغذ و مقوا یکی از پرکاربردترین مواد اولیه در صنعت‎‌های مختلف است. در واقع می‌توان گفت که کاغذ و مقوا یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین مواد در صنعت بسته بندی است. استفاده از این مواد مزیت‌های بسیاری نسبت به سایر مواد دارد. سبک بودن، قابل بازیافت بودن و قابلیت چاپ مطلوب از جمله این موارد است. کاغذ اولین بار در مصر اختراع شد. این نوع کاغذ پاپیروس نام داشت. در این مقاله ما قصد داریم که بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا را بررسی کنیم.

 

کاغذ و مقوا چیست؟

در این قسمت ما می‌خواهیم توضیحاتی را در مورد کاغذ و محتوا ارائه دهیم.

کاغذ

در ابتدا لازم است به این مورد اشاره کنیم که مرز مشخصی بین کاغذ و مقوا وجود ندارد. به طور معمول کاغذ و مقوا را براساس گرماژ و میزان ضخامت دسته بندی می‌کنند. کاغذ دارای رو و پشت است و قسمت روی کاغذ نسبت به پشت کاغذ صاف‌تر است. پشت کاغذ در کارخانه زیر کار بوده و زیر آبکش قرار می‌گیرد.

کاغذ از مواد سلولزی درست شده است. در واقع هرچقدر مواد سلولزی بیشتر باشد کاغذ مرغوب‌تر است. علاوه بر مرغوبیت بالا این نوع کاغذها مقاومت بالاتری را هم دارند. کاغذهای نامرغوب برعکس کاغذهای مرغوب بیشتر مواد چربی دارند و رنگ آن هم زردتر است.

مقوا

مقوا، یک نوع کاغذ ضخیم و مستحکم است. برای ساخت مقوا از خمیر چوب‌های سخت مانند صنوبر و گردو استفاده می‌کردند. مقوا به دلیل استحکام، منعطف بودن و همچنین قابل بازیافتی بودن، در صنعت بسیار کاربرد دارد. مقوا به دو نوع بازیافتی و الیاف طبیعی تقسیم می‌شود. در صورتی که در ساخت مقوا از الیاف طبیعی استفاده شود، می توان از آن برای موارد بهداشتی استفاده کرد. در تولید سایر مقواها از ترکیب سلولز، چسب، آب گرم و خمیر مقوا زیر فشار غلطک‌ها تولید می‌شود.

امروزه برای جلوگیری از قطع درختان برای ساخت مقوا از ترکیب سلولزی طبیعی و مواد بازیافتی استفاده می‌شود. البته در مواردی از جمله مربوط  به بسته بندی جعبه غذا باید موارد بهداشتی رعایت شود. برای تولید مقوای بهداشتی، مرحله‌ای در آن وجود دارد که به آن گندزدایی گفته می‌شود. در این مرحله علاوه بر افزایش دمای غلتک، مواد شیمیایی ضد میکروب به خمیر اضافه می‌گردد. استفاده از این نوع مواد باعث از بین رفتن میکروب‌ها و باکتری می‌شود.

مقوا موج‌دار(فلوتینگ)

مقوا موج‌دار یک نوع بسته بندی محکم است که از سه لایه کاغذ کرافت ساخته شده است. ورق فلوتینگ گاهی اوقات ورق راه راه نامیده می‌شود. دلیل این نام‌گذاری وجود لایه‌ی وسط این سه لایه است. از جمله مزیت‌های دیگر این نوع مقوا، عایق حرارتی و دما است. روش تولید این مقوا به این صورت است که یک لایه ورق بسیار نازک که معمولا از ورق بازیافتی است تحت پرس و بخار همزمان قرار گرفته بو بعد از کمک دستگاه خشک کن، خشک می‌شود.

بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا

بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا

تاریخچه مقوا و کاغذ

در این قسمت ما می‌خواهیم به صورت خلاصه از تاریخچه مقوا و کاغذ را شرح دهیم.

کاغذ

تولید کاغذ از زمان باستان به صورت‌های مختلف ساخته شده است. همانطور که بسیاری از ما می‌دانیم تولید کاغذ در گذشته بسیار سخت بوده و به دلیل استحکام از پوست حیوانات به عنوان کاغذ استفاده می‌کردند. اما مصریان باستان با ساخت پاپیروس در قرن پنجم پیش از میلاد، از فشردن و خشک کردن ساقه‌های نرم داخلی گیاهی به نام پاپیروس تشکیل دادند.

کاغذ به شکل امروزی در چین باستان با استفاده از کنف، الیاف و پوست نرم درخت توت ایجاد شد. کاغذ تا 700 سال در انحصار و اختیار چینی‌ها بود.اولین کارخانه کاغذسازی در شهر سمرقند ایجاد شد. در آن زمان مسلمانان روش ساخت کاغذ را از چینی‌های که اسیر شدن فرا گرفتند. اولین کارخانه کاغذ‌سازی به صورت فعلی در کهریزک احداث شد. اما اولین کارخانه مدرن کاغذ‌سازی در سال 1349 در هفت تپه خوزستان افتتاح شد.

مقوا

تولید مقوا را می‌توان به بعد از انقلاب صنعتی نسبت داد. در سال 186 در انگلستان از مقواهای موج دار برای کلاع‌های بلند استفاده می‌شد. اما با پیشرفت صنعت، نیاز به بسته بندی پیش از پیش احساس می‌شد. از آنجایی‌که مقوا به دلیل استحکام و ارزان بودن در بسته بندی محصولات سنگین و شکستنی مانند بطری استفاده شد. بعد از گذشت زمان ساختار مقوا بهتر شد و باعث استفاده بیشتر این محصولات در صنعت مختلف شد.

انواع کاغذ و مقوا

بعد از توضیحات مختصر در مورد کاغذ و محتوا نوبت به معرفی انواع کاغذ و مقوا رسیده است.

کاغذ گلاسه

می‌توان گفت مرغوب‌ترین کاغذ، کاغذ گلاسه هستند. در این نوع کاغذ هرچه گرماژ بالاتر باشد، کیفیت چاپ بهتر است. از این نوع کاغذ برای چاپ‌های دقیق و حساس مانند کتاب‌های نفیس، بروشور های رنگی بهره می‌گیرند. هرچه مقدار رنگ‌ها بیشتر باشد، کاغذ گلاسه با گرماي بالاتری نیاز دارد.

کاغذهای تحریر

این نوع کاغذ پرکاربردترین کاغذ است و برای کتاب، چاپ اوراق، سربرگ‌ها، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود. از مزیت‌های این نوع کاغذ این است که می‌توان دو طرف آن نوشت، بدون آنکه مرکب به سمت دیگر راه یابد. گرماژ معمول این کاغذ بین 70 تا 100 گرم است.

کاغذ پشت چسب دار

همانطور که از اسم آن مشخص است، یک طرف آن چسب دارد. در واقع در این نوع کاغذ یک سمت آن چسب وجود دارد و یک روکش سیلیکونی زیر آن وجود دارد و در زمان بعد از چاپ برداشته می‌شود.این نوع کاغذ در صنعت بسیار اهمیت دارد. از چاپ لیبل بر روی محصولات و چاپ استیکر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کرافت

استحکام بالا و قیمت پایین از جمله مزیت‌های مهم این نوع کاغذ است. رنگ این نوع کاغذ به رنگ قهوه‌ای است و بیشتر در صنعت کارتن سازی و کارهای هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع کاغذ کرافت به سبب رنگ نسبتا تیره و طبیعی الیافی برای چاپ‌های ظریف و حساس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا

بهترین کاغذ و مقوا برای انواع بسته بندی کالا

گلاسه براق

این نوع کاغذ دارای سطح صاف و صیقلی بوده و برای چاپ رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بایبل

برای چاپ کتاب‌های با تعداد صفحات بالا از کاغذ بایبل گرماژ پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوای گلاسه

از مقوای گلاسه در جلد کتاب، کاتالوگ و بعضی از کارت‌های ویزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوای پشت طوسی

این نوع کاغذ دارای یک رو سفید و یک رو طوسی است. از این نوع کاغذ برای جعبه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PVC چسبدار

این نوع ورق از جنس PVC چسبدار است و برای چاپ لیبل‌های مختلف به خصوص محصولاتی که با آب در ارتباط هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوای کارتی

برای استفاده از مقوای کارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوای فانتزی

از این نوع مقوا برای ساخت جعبه‌های کادویی، کارت ویزیت و کارت تبریک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحریر رنگی

این نوع کاغذ با گرماژ پایین تولید می‌شود. این نوع کاغذ بیشتر در فاکتورها و تولید کاغذهای کادو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایندربرد

در این نوع کاغذ یک مقوای محکم و خشک است که یک روی آن صاف و صیقلی بوده و لایه درونی این نوع مقوا از مواد بازیافتی درست شده است.چاپ پذیری مطلوب و درخشندگی مناسب این نوع کاغذ از جمله مزیت‌های مهم این نوع مقوا است. به همین دلایل است که از آن برای ساخت انواع جعبه‌های کوچک و بزرگ مقوایی، در صنعت بسته‌بندی استفاده می‌شود.

مقوا سه‌ لایه فلوت

این نوع مقوا نازک‌ترین مقوا سه لایه موجود در ایران است که در صنایع مختلف از سایرین بیشتر است. از این مقوا برای تولید انواع کارتن با ابعاد متفاوت اعم از کارتن پستی، کارتن اسباب‌کشی و همچنین بسته بندی محصول‌های متفاوت که به استحکام بیشتری نسبت به مقوای تک لایه نیاز دارند استفاده می‌شود.

مقوا سه لایه سی فلوت

قطورترین ورق موجود در ایران است. این ورق نیز مانند سایر ورق‌های سه لایه موجود از دولایه آستر مقوایی که به مقوا لاینر معروف هستند و یک لایه فلوتینگ تشکیل شده است. متراکم‌ترین و مستحکم‌ترین ورق سه لایه موجود در بازار ایران سی فلوت است. این نوع مقوا بیشتر در بسته بندی محصولات صنعتی استفاده می‌شود.

مقوا سه لایه بی فلوت

این نوع قوا از یک لایه فلوتینگ و دو لایه مقوا لاینر تشکیل شده است. در واقع می‌توان گفت که سه لایه بی فلوت از اندازه قطر بین فلوت و سی فلوت است. 

 

دنیای کاغذ و مقوا بسیار گسترده است. خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه روش‌های بسیاری برای ساخت انواع کاغذ و مقوا به وجود آمده است. کاغذ به دلیل استحکام مناسب و همچنین قابلیت طراحی مختلف بر روی آن، امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کاغذ و مقوا در صنعت‌های مختلف می‌توان استفاده کرد. ساخت انواع جعبه غذا، جعبه فست فود، حمل و نقل اسباب و وسایل از جمله موارد قابل اشاره است.

شرکت بهنامان پک با داشتن سابقه طولانی آماده تولید انواع جعبه با انواع کاغذ و مقوا، طراحی منحصر به فرد برای برند شما با بالاترین کیفیت است.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *