مقاله

تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال

تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال

دو نوع چاپ این روزا بسیار کاربردی هستند و این چاپ‌ها عبارتند از چاپ افست و چاپ دیجیتال است. در مقاله‌های گذشته هرکدام از این نوع چاپ را به طور‌مفصل توضیح دادیم. اما تفاوت این دو نوع چاپ در چه چیزی است و اینکه کدام برای چه محصولی استفاده می‌شود؟ در صنعت بسته‌بندی هر‌دوی این دو نوع چاپ کاربردهای مختلفی دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا تفاوت‌های چاپ افست و دیجیتال را بررسی کنیم.

 

چاپ افست چیست؟

در مقاله‌های گذشته در مورد چاپ افست توضیحاتی را ارائه کردیم. اما فناوری چاپ افست از صفحاتی استفاده می‌کند که معمولا آلومینیومی هستند. این صفحات تصویر را بر‌روی روکش لاستیکی منتقل می‌کنند و همان به صورت چرخشی روی برگه کاغذی چاپ می‌کند. در صورتی‌که به دنبال چاپ انبوه هستید، افست بهترین گزینه است. دلیل این امر تکثیر دقیق رنگ‌ها، شمایل تمیز و درخشانی است که بر‌روی محصول نهایی مشاهده می‌گردد. 

از این نوع چاپ برای انواع چاپ جعبه پیتزا،جعبه ساندویچ، جعبه همبرگر استفاده می‌کنند.

 

برای خواندن مقاله و آشنایی با چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها کلیک کنید.

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال یک روش چاپ نوین است که روش تولید آن با کامپیوتر صورت می‌گیرد. در چاپ دیجیتال شما فایل را بر‌روی سیستم کامپیوتری آن را طراحی می‌کنید و آن را مستقیم به دستگاه منتقل می‌کنید و در نهایت با استفاده از دستگاه آن را روی سطح مورد نظر چاپ می‌کنید. پرکاربردترین روش چاپ دیجیتال شامل چاپگرهای جوهر افشان یا لیزری اسن که تونر و رنگدانه را روی طیف گسترده‌ای از متریال‌ها مانند کاغذ، کاغذ عکس، بوم و مواد دیگر چاپ می‌کنند.

این نوع چاپ برعکس چاپ افست برای تیراژ بالا مناسب نیست و این نکته را باید در نظر بگیرید. دلیل این امر هم هزینه بالای آن است.

 

تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال

تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال

 

برای خواندن مقاله و آشنایی با چاپ دیجیتال، انواع روش‌ها و مزایا کلیک کنید.

مقایسه چاپ افست و چاپ دیجیتال 

این دو نوع چاپ امروزه بسیار پرکاربرد هستند، اینکه شما می‌خواهید چه نوع چاپی را انجام دهید بستگی به طرح، محصول و تعداد سفارش شما بستگی دارد. در ادامه می‌خواهیم این دو نوع چاپ را از نظر مزایا و معایب بررسی کنیم.

مزایا و معایب چاپ افست

1.هزینه پایین‌تر نسبت به چاپ دیجیتال

یکی از اصلی‌ترین اولیوت‌ها برای هر مشتری میزان هزینه است. بنابراین اگر میزان هزینه بسیار مهم است، چاپ افست گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. البته درست است که برای آماده‌سازی صفحه چاپ افست زمان زیادی نیاز است اما هزینه این  نوع چاپ به نسبت چاپ دیجیتال بسیار پایین‌تر است.

2.انتخاب رنگ

در این نوع چاپ شما علاوه‌بر چاپ چهار رنگ افست، از رنگ پنتون را می‌توانید استفاده کنید. دقت رنگ و کیفیت چاپ بالایی این نوع چاپ دارد.

3.ابعاد کاغذ

هنگام چاپ افست شما می‌توانید از ورق‌های بزرگتر استفاده کنید. این مزیت به شما کمک می‌کند تا حداکثر تعداد مواردی را که می‌توان در هر صفحه چاپ کرد، به سرعت روندی افزایشی یابد و در نتیجه، کاهش هزینه‌های چاپ را به دنبال داشته باشد.

4.انتخاب کاغذ

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های چاپ افست این است که شما می‌توانید برای تولید محصولات مختلف از انواع کاغذ استفاده کنید. بنابراین می‌توانید بر‌روی کاغذ ضخیم یا سبک و ظریف استفاده کنید. برای همین برای چاپ جعبه‌های جعبه‌های فست‌فود مانند جعبه پیتزا، جعبه سوخاری، جعبه ساندویچ از این نوع چاپ استفاده کرد.

برخی از معایب چاپ افست

  • جهت کارهای با تیراژ پایین مقرون به صرفه نیست.
  • به علت آنکه باید زینک تهیه شود، در نتیجه کاری زمان‌بر است.
  • هنگامی‌که طرح بر‌روی دستگاه قرار بگیرد و دستگاه شروع به‌کار می‌کند در نتیجه امکان تغییر اطلاعات وجود ندارد.

 

مزایا و معایب چاپ دیجیتال

1.زمان‌های سریع چرخش در چاپ دیجیتال

یکی از مزیت‌های اصلی چاپ دیجیتال این است که تکنیک‌های سریعی ارائه می‌دهد. نسخه چاپی دیجیتال می‌تواند در فواصل زمانی کوتاه تنظیم شود بدون اینکه نیازی به چاپ صفحه چاپی باشد. این امر به شما امکان می‌دهد تا سریعا طراحی را پایان دهید و مرحله چاپ را شروع کنید. بنابراین این نوع چاپ برای انواع چاپ بروشور و کاتالوگ بسیار مهم است.

2.اصلاح و تغییر در چاپ دیجیتال

یکی دیگر از مزیت‌های چاپ دیجیتال این است که شما در هر مرحله که بخواهید، طرح را اصلاح و سپس چاپ کنید. این اتفاق ممکن است که طرح شما توسط مشتریان تغییر کند و خوبی این نوع چاپ این است که شما می‌توانید طرح خود را اصلاح کنید.

3.صرفه جویی در زمان چاپ دیجیتال

برای بسیاری از افراد تایم چاپ بسیار مهم است. بنابراین چاپ دیجیتال با توجه به سرعتی که دارد می‌تواند در زمان صرفه جویی شود. البته این نکته را باید در نظر گرفت چاپ دیجیتال برای چاپ‌هایی با حجم کم بسیار مهم است.

برخی از معایب چاپ دیجیتال

  • توان چاپ کمتری بر‌روی متریال‌های مختلف دارد.
  • چاپ دیجیتال از رنگ‌های استاندارد استفاده می‌کند.
  • برای کارهای بزرگتر و تیراژ بالا هزینه‌بر است.

 

تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال

تفاوت چاپ افست با چاپ دیجیتال

 

چگونه می‌توان بین چاپ افست و دیجیتال، روش مناسب انتخاب کرد؟

در قسمت بالا چاپ افست و دیجیتال، مزایا و معایب آن را بررسی کردیم. اما در ادامه این سوال مطرح می‌شود که مناسب‌ترین روش برای کار چاپی کدام است؟

1.حجم پروژه شما به چه میزان است؟

اگر حجم پروژه بزرگ باشد و تیراژ بالایی دارد، چاپ افست مناسب است و به شما محصول چاپی با کیفیت و با هزینه کمتری ارائه می‌دهد.

2.میزان زمان مورد نیاز برای چاپ چقدر است؟

اگر قصد چاپ در لحظه‌ی آخر دارید از چاپ دیجیتال استفاده کنید، اما در چاپ افست به دلیل تهیه زینک و پلیت زمان بیشتری مورد نیاز است.

3.قصد چاپ بر‌روی چه متریالی را دارید؟

چاپ افست توان چاپ بر‌روی متریال‌های مختلف در سایزها و برش‌های گوناگون را دارد. البته چاپ دیجیتال به نسبت قبل منعظف‌تر شده است اما هنوز هم به اندازه چاپ افست نمی‌تواند بر‌روی متریال‌های مختلف چاپ کند.

4.آیا رنگ خاصی مد‌نظر است؟

اگر رنگ خاصی برای پروژه لازم است و نیاز دارید که از سیستم تطابق پنتون استفاد کنید چاپ افست را انتخاب کنید زیرا چاپ دیجیتال تنها بهترین رنگ مشابه را به شما می‌دهد.

5.آیا باید نمونه اولیه را مشاهده کنید؟

اگر قصد دارید پیش از ادامه‌ی چاپ پروژه، نمونه چاپ اولیه را ببینید تا از کیفیت و استانداردهای مورد نظر اطمینان پیدا کنید، چاپ دیجیتال برتری دارد. دلیل این امر این است که به دلیل تهیه صفحه و ترکیب رنگی، ارائه نمونه رنگی برای شما بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

 

در این مقاله ما تفاوت‌های چاپ دیجیتال و افست را بررسی کردیم. همچنین دیدیم که برای هر‌کدام در چه فاکتورهایی برتری بیشتری را دارد. در چاپ جعبه‌های مواد غذایی مانند جعبه بیرون‌بر، جعبه پیتزا، جعبه همبرگر، جعبه سیب‌زمینی از چاپ افست استفاده می‌شود. دلیل این امر هم این است که شما از این چاپ می‌توانید بر‌روی متریال‌های مختلف استفاده کنید و همچنین تولید در تیراژ بالا داشته باشید. برای مشاوره و خرید جعبه فست فود، جعبه غذایی با مشاوران بهنامان پک در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *