مقاله

انواع و راهنمای بسته بندی مواد غذایی

طراحی و تولید صحیح بسته بندی امری مهم است و باید نکاتی را رعایت کرد. دانش نحوه بسته بندی برای هر شرکت تولید کننده امری ضروری است. بسته بندی زیبا نشان دهنده هویت برند شما است که در آن شما محصول خود را به مشتریان معرفی خواهید کرد. برای تولید جعبه و بسته بندی باید مواردی را در طراحی و تولید رعایت کرد که بتواند مشتری را برای خرید محصول متقاعد کند. بسته بندی و جعبه علاوه بر طراحی زیبا باید به گونه‌ای باشد تا مواد غذایی ماندگاری خود را حفظ کند. در این مقاله ما قصد داریم تا انواع و راهنمای بسته بندی مواد غذایی را بررسی کنیم.

 

اهداف خود را از بسته بندی بدانید

اولین قدم برای بسته بندی و تولید محصول این است که هدف خود را بشناسید. گاهی اوقات برخی از مواد غذایی در یک منطقه خاص تولید می‌شود و برای تولید به سایر مناطق ارسال می‌شود. در واقع اینجا شما باید بسته بندی مناسب را با توجه به شرایط خاص محصول تولید کنید.

در واقع اهداف اصلی از بسته بندی عبارتند از:

  • افزایش طول عمر و نگهداری محصول است.
  • محافظت از عوامل فساد درونی و بیرونی 
  • حمل و نقل ساده و راحت محصول
  • بازاریابی محصول
  • افزایش بهداشت و کاهش ضایعات محصول برای جلب مشتری

محصول خود را بشناسید

قبل از اینکه بخواهیم برای محصول خود بسته بندی را طراحی کنیم بهتر است که راجع به محصولات خود اطلاعاتی را داشته باشیم. هرچه دانش ما نسبت به محصولات بالاتر باشد، طراحی و تولید آن بسته بهتر خواهد بود. مواردی که باید درباره محصول خود بدانیم عبارت است:

  • شناخت مواد تشکیل دهنده محصول
  • اطلاع از آلرژی زا بودن محصول
  • مواد نگهدارنده محصول ما چیست؟
  • میزان ماندگاری محصول چقدر است؟

در واقع شما با شناخت مناسب و خوب محصول خود می‌توانید بسته بندی مناسب محصول خود را طراحی کنید.

 

انواع و راهنمای بسته بندی مواد غذایی

انواع و راهنمای بسته بندی مواد غذایی

 

بودجه خود را تعیین کنید

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در طراحی و تولید بسته بندی تعیین بودجه است. در واقع شما نمی‌توانید تامین کننده بسته بندی خود را بدون در نظر گرفتن بودجه در نظر بگیرید. بسته بندی محصولات به طور کلی 10 درصد بودجه شما را در بر می‌گیرد. بنابراین هزینه طراحی و تولید بسته بندی و جعبه را از ابتدا در هزینه‌های خود وارد کنید. از آنجایی‌که بسته بندی مناسب در برندینگ و سالم ماندن محصولات شما موثر است، شما باید بودجه قابل توجه و مناسبی را برای محصولات خود در نظر بگیرد.

هویت برند و محصول

یکی از عوامل تاثیرگذار طراحی و بسته بندی محصول، هویت برند و محصول شما است. در واقع محصول شما باید نشانگر نام تجاری شما باشد. یکی از ارکان اصلی در مارکتینگ و برندینگ محصول طراحی مناسب جعبه و بسته بندی است که باعث جذب مخاطبان شود.

برای تولید جعبه باید بازار هدف محصول خود را به دقت بررسی کنید و خواسته‌ها و نکات منفی از دید مشتری را بررسی کنید.با در نظر گرفتن استراتژی مناسب،شناخت بازار هدف و ویژگی‌های محصول می‌توانید بهترین طرح را انتخاب کنید.

 

انواع و زاهنمای بسته بندی مواد غذایی

انواع و راهنمای بسته بندی مواد غذایی

 

محافظت از مواد غذایی

بسته بندی محصولات در صنایع غذایی باید به گونه‌ای باشد که مواد بعد از ساعت‌های طولانی تازه و ایمن برای مصرف کننده باقی بماند. بنابراین بسته بندی باید مواد غذایی را در برابر عوامل اثرگذار بیرونی و داخلی بسته بندی ایمن نگه دارد. طراحی، مواد اولیه بسته بندی‌های مواد غذایی منجمد، خشک و مواد غذایی با تاریخ انقضا پایین متفاوت است.  همچنین بسته بندی باید مواد غذایی را در برابر آلودگی‌های محافظت کند. این موارد به خصوص باید برای مواد غذایی کاملا رعایت شود. به عنوان مثال شما به هنگام تولید مواد غذایی برای رستوران‌ها و فست فودها باید از مواد کاملا بهداشتی تولید شود. به عنوان مثال در تولید جعبه پیتزا، جعبه سوخاری و جعبه سیب زمینی مواد تشکیل دهنده جعبه‌ها باید به خوبی گرما داده شوند تا از آلوده شدن مواد غذایی جلوگیری شود.

سازگار با محیط زیست

در دنیای امروز مسئله محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین باید در حد امکان از مواد اولیه استفاده کرد که با محیط زیست بسیار سازگار باشد. در تولید محصولات بهتر است از مواد قابل بازیافت استفاده شود که به محیط زیست آسیب و صدمه جدی وارد نشود.

 

در دنیای امروز تولید محصولات با بسته بندی مناسب می‌تواند تاثیر بسزایی در فروش و ایجاد برندینگ برای شما داشته باشد. بنابراین بهتر است موارد مناسب در تولید و بسته بندی مواد غذایی را در نظر گرفت. طراحی و جنس مواد اولیه در بسته بندی بسیار مهم است و برای هر مواد غذایی این موارد متفاوت است. این کار باید توسط تیمی حرفه‌ای صورت بگیرد که از طرح‌های مناسب و همچنین مواد اولیه در ساخت این نوع وسایل استفاده کند.

شرکت بهنامان پک با داشتن سابقه طولانی در تولید انواع جعبه پیتزا، سوخاری، سیب زمینی و همچنین پاکت‌های غذایی آماده تولید این نوع جعبه برای برند شما است.

بازگشت به لیست