مقاله

چاپ UV و ویژگی های آن

چاپ UV و ویژگی های آن

چاپ یو وی همانطور که از اسمش پیداست ارتباط مستقیمی با اشعه یو وی یا فرابنفش دارد. این نوع چاپ در دسته چاپ‌های دیجیتال دارد و از اشعه یو وی (UV) برای خشک کردن جوهر در دستگاه‌های فلت بد (FLATBED) استفاده می‌شود. نوع کار این سیستم به این صورت است که پرینتر ابتدا طبق الگوی داده شده، جوهر را بر‌روی سطح مورد نظر پخش می‌کند و سپس چراغ‌های فرابنفش داخل پرینتر به سرعت آنها را خشک می‌کند. این اقدامات از طریق فرایند فتو مکانیک، به قدری سریع صورت می‌گیرد که جوهر به هیچ عنوان روی سطح کار پخش نمی‌شود و کار نهایی بسیار تمیز خواهد بود و جزئیات نیز در این نوع چاپ بسیار با کیفیت هستند. در این مقاله چاپ UV و ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم کرد.

 

تاریخچه چاپ یووی (UV)

اواسط دهه 90 میلادی، چاپ دیجیتال رونق گرفت و در همان سالها  اولین چاپ رنگی دیجیتال انجام شد که به روش فشاری انجام شده بود. در سالهای بعد، استفاده از چاپ افست، متالایز و یووی، انجام شد و پیش‌بینی می‌شود که در سالهای آینده، چاپ روند ساده‌تری داشته باشد.

برای خواندن مقاله چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها کلیک کنید.

مزایای چاپ یووی (UV)

با توجه به روند سریع این نوع از چاپ که باعث می‌شود تبخیر حلال‌ها کمتر شود، می‌توان گفت که امکان چاپ بر روی متریال‌های مختلف با چاپ یووی وجود دارد. کیفیت چاپ حتی بر روی متریال‌هایی مثل بتن، انواع فلزات، پلیمرهای پلاستیکی، چوب، کاشی، فوم برد، پلکسی گلس‌ها و… حفظ می‌شود.

یکی دیگر از مزایای این نوع از چاپ، مقاومت جوهرهای فرابنفش است. این نوع از چاپ مقابل تغییرات آب و هوا نیز مقاوم است که موجب می‌شود برای بنرهای تبلیغاتی نیز انتخاب مناسبی باشد. چاپ یووی مقدار کمی گرما تولید می‌کند که موجب می‌شود با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته باشد و آسیب‌زا نباشد. از چاپ یووی می‌توان برای چاپ بر روی آینه و موارد شفاف مثل رزین و پلکسی و شیشه استفاده کرد.

 

چاپ UV و ویژگی های آن

چاپ UV و ویژگی های آن

 

معایب چاپ یووی (UV)

برای چاپ یووی نیاز به انواع خاصی از دستگاه و تجهیزات است.همچنین چاپ یووی گرمای زیبایی تولید می‌کند و در صورت عدم رعایت موارد ایمنی‎‌، می‌تواند برای پوست و چشم انسان آسیب‌زا باشد. عمر چراغ‌های فرابنفش بسیار کمتر از چراغ‌های ال ای دی است و بازدهی انرژی در این نوع از سیستم بسیار پایین است. همچنین هزینه نگه‌داری از دستگاه چاپ یووی نسبت به باقی دستگاه‌ها بیشتر است.

 

کاربرد چاپ یووی

تا به اینجای مقاله از مزایا و معایب این نوع چاپ توضیح دادیم و دریافتیم که چاپ یووی، به علت ویژگی‌های، در صنعت چاپ، کاربردهای گسترده‌ای دارد. به علت مقاومت چاپ یووی در آب و هوا و شرایط متفاوت، از آن می‌توان در بنرهای تبلیغاتی فضای بیرون، بهره برد که چاپ می‎تواند به صورت تخت یا برجسته باشد. از دیگر کاربردهای چاپ یووی میتوان به چاپ روی ماگ، سرامیک، پارچه و حتی قاب‌های موبایل اشاره کرد. این نوع از چاپ حتی برای چاپ بر روی فلزات مختلف نیز مناسب است.

 

نکات مهم قبل از چاپ

برای ارائه فایل قابل اجرا در چاپخانه، جهت چاپ یووی، بهتر است برخی نکات را مورد توجه قرار دهید که در ادامه به این نکات، خواهیم پرداخت.

  • قسمت‌هایی از چاپ، که نیاز است چاپ موضعی داشته باشند، بهتر است به صورت فایلی جداگانه به چاپخانه ارائه شود.
  • در نظر داشته باشید که ساخت رنگ‌های ترکیبی، هزینه بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.
  • هنگام تحویل طرح به چاپخانه توجه داشته باشید، که اگر قسمت‌هایی از طرح نیاز به طلاکوبی یا تزیینات این‌چنینی دارد، بهتر است خالی بماند و عملیاتی در آن قسمت‌ها انجام نشود.
  • یکی از مهم‌ترین نکات برای حفظ کیفیت کار این است که، فایل را با فرمت مناسب تحویل دهید و بهترین فرمت برای تحویل به چاپخانه فرمت PDF است. در این صورت، طرح به صورت ناخواسته نیز تغییری نخواهد کرد. از دیگر فرمت‌های مناسب، فرمت TIF است.

 

چاپ UV و ویژگی های آن

چاپ UV و ویژگی های آن

 

ویژگی‌های خاص چاپ UV

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های چاپ یووی، امکان اجرای آن روی اکثر سطوح است و از همین رو از پرکاربردترین، چاپ‌های ممکن است. کیفیت بالای چاپ یووی، حتی در جزئیات، باعث شده که بسته‌بندی‌هایی که با این نوع از چاپ تولید شده‌اند، دارای جذابیت چندین برابری نسبت به باقی چاپ‌ها باشد. 

برای خواندن مقاله چاپ دیجیتال، انواع روش‌ها و مزایا کلیک کنید.

 

با استفاده از چاپ یووی می‌توانید کیفیت بسته‌بندی و تبلیغات خود ار چندین پله بالا ببرید. چاپ یووی (UV) یکی از بهترین نوع چاپ‌ها است و کیفیت بسیاری خوبی دارد. از این نوع چاپ بیشتر بر‌روی سرامیک، ماگ استفاده می‌شود. در این مقاله سعی شد تا چاپ یووی(UV) و ویژگی‌های آن را بررسی کنیم. تیم مشاوره و تولید بهنامان پک، در تمامی این مراحل همراه شماست. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت بهنامان‌پک مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *