مقاله

قواعد و اصول طراحی جعبه پیتزا

قواعد و اصول طراحی جعبه پیتزا

پیتزا از گذشته تا کنون جزو محبوب‌ترین خوراکی‌ها بوده. اگر از افراد متفاوت بپرسید که 10 غذای مورد علاقه خود را نام ببرند، قطعا یکی از آنها پیتزا خواهد بود.  یک بسته‌بندی مناسب و زیبا، عامل جذب افراد به سمت یک کسب و کار است. حال اگر صحبت پیتزا و کیفیت بالای غذا و بسته‌بندی در میان باشد، جذابیت ماجرا دو چندان می‌شود. در این مقاله قصد داریم که شما را با صفر تا صد یک بسته بندی خوب و اصولی  جعبه پیتزا آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

جعبه پیتزا

جعبه پیتزا از قرن 19 میلادی وارد بازار شد. اولین بار آشپز‌های پیتزا در ناپولی از بسته‌بندی‌هایی به اسم stufe کردند که جنسی فلزی داشت و چند‌لایه بود. این ظروف شکل گردی داشتند و از قلع و مس ساخته می‌شدند.  بعد از جنگ جهانی دوم بسته‌بندی‌های قابل بازیافت کم کم وارد بازار شد و البته در ابتدای تولید، با چالش‌هایی رو به رو بودند، که اصلی‌ترین چالش، مرطوب شدن و خم شدن جعبه‌ها بود.

 اولین اختراع جعبه پیتزا به سال 1963 برمیگردد که شباهت زیادی به جعبه‌های پیتزای امروزی داشت. احتمال می‌رود که اولین جعبه پیتزای تولید شده، متعلق به رستوران‌های زنجیره‌ای دومینو باشد.

این رستوران تا سال 1988 یک نوع بسته‌بندی را استفاده کرد که در آن قسمت مقابل جعبه به قسمت جانبی آن متصل نبود و زبانه ثابت سمت جانبی به سمت داخل در زیر درب تا شده بود. جالب است بدانید که این نوع بسته بندی به جعبه تاشوی شیکاگو شناخته شده بود.

 

 ویژگی‌های جعبه پیتزای مناسب

هنگام تولید محصولات مصرفی ابه این صورت، مهم است که به نیازهای مشتری و نوع محصول توجه شود. طراحی مناسب و در نظر گرفتن تمامی جوانب و نیازهای محصول مورد‌نظر از عواملی است که موجب موفقیت تولید کنندگان می‌شود.

استحکام و قابلیت بسته‌بندی

یکی از مرسوم‌ترین مواد مورد استفاده در تولید جعبه‎های بسته‌بندی، مقوا است. چرا‌که ماده‌ای ارزان است که در انواع متفاوتی تولید می‌شود و کار با آن هم راحت است. همانطور که گفته شد، برای رسیدن به یک بسته‌بندی مطلوب، از گذشته تا به امروز، آزمون و خطاهای بسیاری صورت گرفته است. در حال حاضر برای جعبه بسته‌بندی پیتزا، از مقوای فیبر جامد و مقوای تک جداره راه راه یا کرکره ای، استفاده می‌شود. مقوای راه راه معمولا از مقوای سایز E فلوت استفاده می‌شود و مقوای B فلوت در برخی موارد استفاده می‌شود. نوع ساختار هندسی مقوا تعیین کننده استحکام و پایداری جعبه‌ است و نوع کاغذ و گرماژ آن نیز موردی کلیدی و تاثیرگذار است. در قسمت داخلی جعبه از مقوای سینگل استفاده می‌شود که موجب استحکام جعبه است و باعث مقاومت در مقابل رطوبت و روغن می‌شود. یکی دیگر از نکات مهم در بسته بندی این است که، انبار کردن جعبه‌ها به راحتی امکان‌پذیر باشد و فضای کمی را اشغال کند. این مورد به ضخامت مواد بستگی دارد. جعبه‌های پیتزا ساخته شده از تخته فیبر جامد، به نیمی از فضای جعبه با مقوای E فلوت نیاز دارند.  غیر از نوع ماده استفاده شده، نوع تا شدن جعبه نیز در استحکام آن تاثیرگذار است.

 

قواعد و اصول طراحی جعبه پیتزا

قواعد و اصول طراحی جعبه پیتزا

 

عایق حرارتی و تنظیم‌کننده رطوبت

جعبه پیتزا باید به گونه‌ای تولید شود که پیتزا، در جریان و مسیر حمل و نقل، با کمترین میزان آسیب به دست مصرف کننده برسد. در این صورت، جعبه پیتزا دو وظیفه اصلی دارد؛ اول اینکه عایق گرما باشد و غذای گرم به مصرف کننده برسد و به طور معمول مشتریان، دمای بین 70 تا 85 درجه سانتی‌گراد را برای پیتزا مطلوب می‌دانند.

دومین ویژگی یک جعبه پیتزای مناسب، نباید با گرما و رطوبت خم یا دفرمه شود . به علاوه این مورد، خود پیتزا نباید نرم شود و باید ترد و تازه به دست مشتریان برسد. براین این امر، گرما و رطوبت باید راهی برای خروج داشته باشد و به همین علت است که چند سوراخ در طرفی از جعبه قرار دارد.

یکی از مقواهای نامناسب برای حمل پیتزا، مقوای تک جداره راه راه است که موجب سرد شدن پیتزا می‌شود. این نکته در حمل و نقل‌های بیشتر از 10 دقیقه بسیار مشهود است. زمانی که روغن موجود در پیتزا، در تماس با مقوا باشد، باعث استخراج جوهر موجود در سلولوزهای مقوا می‌گردد و باعث تغییر طعم پیتزا می‌گردد. برای جذب نشدن جوهر و خیس نشدن مقوا؛ از یک پوشش نازک فویل آلومینیومی در درون جعبه استفاده می‌شود. یکی دیگر از راه‌حل‌های موجود، استفاده از کاغذ بلاتینگ یا مومی در تهیه جعبه پیتزا است.

محافظ پیتزا

محافظ پیتزا یک قطعه از جنس پلی پروپیلن است که در مقابل گرما مقاوم است و وظیفه اصلی آن این است که از تماس پیتزا، با درب جعبه جلوگیری کند و مانع چسبیدن مواد روی پیتزا، مثل پنیر پیتزا، به درب جعبه شود.

محافظ پیتزا اولین بار در سال 1985 استفاده شد.

برای خواندن اهمیت جعبه پیتزا در سلامت پیتزا کلیک کنید.

تبلیغات با جعبه پیتزا

در رقابت تنگاتنگ بازار، بسته بندی مهم‌ترین نقش را در تبلیغات و توسعه، دارا می‌باشد. یک بسته بندی تاثیرگذار با درج مشخصات بدون واسطه، یکی از بهترین راه‌های تبلیغات و بازاریابی برای کسب و کار است و خریداران را جذب می‌کند. این روش بازاریابی، به فروشنده خاموش شهرت یافته است.

 

قواعد و اصول طراحی جعبه پیتزا

قواعد و اصول طراحی جعبه پیتزا

 

طراحی ساختار جعبه پیتزا

بهتر است که جعبه کمی بزرگتر از قطر دایره پیتزا باشد، در حدی که مقداری فضا برای تکان خوردن پیتزا وجود داشته باشد. باید توجه داشته باشید که بزرگ بودن بیش از حد جعبه، باعث تکان بیش از حد و خراب شدن شکل پیتزا می‌شود. ارتفاع جعبه باید دوبرابر میانگین ضخامت پیتزا باشد تا محتویات روی پیتزا با جعبه برخورد نداشته باشد. در دیواره‌های جعبه بهتر است محفظه‌هایی برای خروج هوا وجود داشته باشد.

 

مواردی که گفته شد از کلیدی‌ترین نکات ساخت جعبه پیتزا بود و امید است با رعایت این موارد کیفیت محصول شما پیشرفتی چشم‌گیر داشته باشد. شرکت بهنامان پک به عنوان تولید کننده انواع جعبه پیتزا آماده مشاوره، تولید و طراحی جعبه پیتزا برای شما عزیزان است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *