مقاله

چرا باید از لیوان یکبار مصرف کاغذی استفاده کنیم؟

چرا باید از لیوان یکبار مصرف کاغذی استفاده کنیم؟

در سال‌های اخیر به دلیل مسائل محیط زیست عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی مطرح شده است و بیشتر مصرف ظروف کاغذی به عنوان جایگزین مطرح شده است. این موضوع به خصوص در مصرف لیوان مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به ضررهایی که لیوان یکبار‌مصرف پلاستیکی دارد، مصرف لیوان‌های کاغذی اهمیت بیشتری پیدا کرده است.در این مقاله می‌خواهیم راجع‌به کاربرد لیوان کاغذی صحبت کنیم و بدانیم که چرا باید از لیوان کاغذی استفاده کنیم؟

 

لیوان کاغذی چیست؟

لیوان کاغذی، لیوان یکبار مصرف است که در ساخت آن از کاغذ استفاده می‌شود. این نوع لیوان برای مصرف انواع نوشیدنی به خصوص نوشیدنی‌های گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از خیس شدن و نشت مایعات، از کاغذ استروک استفاده می‌شود.

در ابتدا به دلیل تنوع کم از این لیوان‌ها برای مایعات سرد و گرم مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما امروزه برای مواد غذایی دیگری از جمله بستنی، پاپ کورن و… شاهد استفاده از آن هستیم. کاربردهای لیوان کاغذی شامل موارد ذیل است: 

  • قابل استفاده برای انواع آب سردکن
  • قابل استفاده برای پاپ کورن و ذرت مکزیکی
  • قابل استفاده برای سیب‌زمینی سرخ کرده
  • قابل استفاده برای نوشیدن‌های گرم مانند قهوه و نوشیدنی‌های سرد مانند نوشابه

برای خواندن مقاله طراحی و تولید جعبه کافی شاپ کلیک کنید.

 

ویژگیهای لیوان کاغذی از نظر جنس

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که جنس لیوان‌های کاغذی به چه صورت است که کاغذ آن خیس نمی‌شود و از طرفی نسبت به لیوان پلاستیکی دارد. در این بخش می‌خواهیم شما را با برخی از ویژگی‌های جنس لیوان یکبار مصرف کاغذی آشنا کنیم.

  • لایه بیرون این نوع لیوان از مقوا ساخته شده است که لایه عایق است و حرارت را حفظ می‌کند.
  • لیوان‌های کاغذی دوجداره برای نوشیدنی‌های گرم بسیار مناسب است. این ویژگی باعث عدم انتقال حرارت به بیرون می‌شود که علاوه بر گرم نگه داشتن، می‌توان آن را در دست گرفت.
  • بر‌روی لایه مقوایی، یک روکش نازک از جنس پلاستیک کشیده می‌شود که علاوه بر قابلیت ضد‌آب بودن باعث افزایش بهداشت نوشیدنی می‌شود.
  • لایه پلاستیکی انعطاف‌پذیری لیوان را بالا می‌برد و باعث افزایش راندمان و مقاومت آن می‌شود.
  • جنس اصلی این نوع لیوان از پلی‌اتیلن است که علاوه بر قابل بازیافت بودن، روی مواد غذایی اثر شیمیایی ندارد. همچنین وجود چنین ماده‌ای از نشت نوشیدنی به قسمت خارجی لیوان جلوگیری می‌کند.
  • مقدار متریال به‌کار رفته شده در این محصول رابطه مستقیمی با وزن آن دارد.

 

چرا باید از لیوان یکبار مصرف کاغذی استفاده کنیم؟

چرا باید از لیوان یکبار مصرف کاغذی استفاده کنیم؟

 

مزایای لیوان کاغذی یکبار مصرف

این نوع لیوان یکبار مصرف نسبت به لیوان‌های یکبار‌مصرف پلاستیکی مزیت‌هایی به همراه دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

سازگاری با محیط زیست

اولین مزیت این نوع لیوان کاغذی یکبار‌مصرف این است که جنس اصلی آن از کاغذ و پلی‌اتیلن است. هردو این مواد قابل بازیافت هستند و با محیط زیست سازگاری دارند.

قابلیت بازیافت

از مهم‌ترین مزایای لیوان کاغذی، قابلیت بازیافت بودن آن است. به صورتی که می‌توان این لیوان‌ها دوباره به صورت خمیر درآورد با استفاده از حرارت آن را استریل کرد و مجدد لیوان ساخت.

زیست تخریب‌پذیر

لیوان‌های یکبار مصرف به دلیل خاصیت تجزیه‌پذیر که دارند، جز پاک‌ترین محصولات هستند. کاغذ از درختان و همچنین پلیر‌های گیاهی مثل باگاس ساخته می‌شود و به‌طور معمول عاری از هر‌گونه ماده سمی و شیمیایی است.

وزن سبک

یکی دیگر از ویژگی و مزیت‌های اصلی این لیوان سبک بودن آن و قابل حمل بودن آن است.

تنوع فراوان

در گذشته لیوان‌های کاغذی یکبار‌مصرف به یک صورت طراحی می‌شد. اما با ویژگی و ایجاد طرح‌های مختلف کاربردهای آن نوع لیوان به مرور افزایش پیدا کرد.

 

چرا باید از لیوان یکبار مصرف کاغذی استفاده کنیم؟

چرا باید از لیوان یکبار مصرف کاغذی استفاده کنیم؟

 

کاربردهای لیوان کاغذی یکبار‌مصرف

لیوان کاغذی با توجه به مزایای مختلفی که دارد امروزه به یکی از پر‌مصرف‌ترین وسایل بدل شده است. این محصول در انواع مراسمات مختلف از جمله رویدادها، عروسی‌ها، جشن تولدها، دانشگاه‌، بیمارستان، سینما و کافی‌شاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با شیوع کرونا بسیاری از کافی‌شاپ‌ها  رستوران‌ها برای جلوگیری از انتقال و همچنین تبدیل شدن سفارشات کافه‌ها به بیرون‌بر، این نوع سفارشات بیشتر شد. امروزه دیگر لیوان کاغذی محدود به نوشیدنی نیست بلکه از آن برای پاپ‌کورن، سیب‌زمینی سرخ‌شده استفاده می‌شود.

برای خواندن مقاله تاریخچه انواع و مزیت‌های لیوان‌ کاغذی کلیک کنید.

 

چرا لیوان کاغذی از لیوان پلاستیکی بهتر است؟

یکی از سوالاتی که مطرح می‌شود، این است که لیوان کاغذی بهتر است یا لیوان پلاستیکی؟ فکر کنم با خواندن این مقاله به این نتیجه رسیده باشید که لیوان یکبار مصرف کاغذی مزیت بهتری دارد. دلیل این مزیت این است که این نوع لیوان با محیط زیست سازگار است و تجزیه پذیری آن بالاتر است. همچنین بازیافت شدن این لیوان بسیار راحت‌تر از لیوا پلاستیکی است.

از دیگر دلایلی که باید از لیوان یکبار مصرف کاغذی استفاده کرد، لیوان کاغذی به نسبت لیوان پلاستیکی سالم‌تر است.

 

در این مقاله ما در مورد کاربردهای لیوان کاغذی و اینکه چرا باید از لیوان کاغذی استفاده کنیم صحبت کردیم. لیوان کاغذی با توجه مزیت‌هایی که دارد از جمله سالم بودن، قابل بازیافت بودن و همچنین گرم نداشتن نوشیدنی‌ها نسبت به لیوان‌های پلاستیکی مزیت بهتری دارد. از این رو در کافه این لیوان یکبار مصرف کاغذی کاربرد بسیاری دارد. اگر شما هم قصد خرید لیوان یکبار مصرف کاغذی را دارید می‌توانید با کارشناسان بهنامان پک در ارتباط باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *