مقاله

چاپ دیجیتال، انواع روش‌ها و مزایا

چاپ دیجیتال، انواع روش‌ها و مزایا

این روزها هرگاه واژه دیجیتال را می‌شونیم ناخودآگاه سرعت در ذهن ما تداعی می‌شود. صنعت چاپ هم از این واژه بی بهره نمانده است. یکی از چاپ‌هایی که امروزه بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال شامل انتقال تصویر دیجیتالی به سطح است. چاپ دیجیتال با ارسال قطرات جوهر از یک دستگاه چاپ به یک سطح انتخاب شده در الگویی متناسب با یک تصویر از پیش تعیین شده کار می‌کند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد چاپ دیجیتال، انواع روش‌ها و مزایا توضیح دهیم.

 

چاپ دیجیتال چیست؟

همانطور که در مقدمه توضیح دادیم، به فرایند تبدیل تصاویر دیجیتال به سطوح چاپی، چاپ دیجیتال می‌گویند. این نوع چاپ همانند دستگاه‌های چاپگر است. از مزیت‌های چاپ دیجیتال می‌توان به امکان چاپ سریع آن اشاره کرد. اما در مقابل یکی از معایب این نوع چاپ تیراژ پایین است.

چاپ دیجیتال نسبت به سایر چاپ‌های سنتی مانند افست هزینه پایین‌تری دارد. همچنین چاپ دیجیتال جایگزینی مطمئن برای روش‌های سنتی دیگری مانند لیتوگرافی، فلکسوگرافی، گراور، چاپ حروف و… نیز محسوب می‌شود. 

فرآیند چاپ دیجیتال برخلاف چاپ افست، نیازی به پلاک چاپی ندارد. فایل‌های دیجیتالی مانند پی‌دی‌اف یا فایل‌های نشر رومیزی را می‌توان از طریق چاپ دیجیتال بر‌روی کاغذ، کاغذ عکس، بوم، پارچه، مواد مصنوعی، مقوا و بسترهای دیگر چاپ کرد.

برای خواندن مقاله چاپ فلکسو یا فلکسو‌گرافی به‌ زبان‌ساده کلیک کنید.

 

چاپ دیجیتال، انواع روش ها و مزایا

چاپ دیجیتال، انواع روش ها و مزایا

 

مزایای چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال نسبت به سایر چاپ‌های سنتی مزیت‌هایی مانند سرعت چاپ، کیفیت، کم بودن هزینه و سادگی را دارد. در این قسمت می‌خواهیم انواع مزایای چاپ دیجیتال را بررسی کنیم.

1.کیفیت

یکی از مزیت‌های چاپ دیجیتال نسبت به چاپ افست این است که کیفیت آن در بلند مدت تغییری نخواهد کرد و دستگاه به همان اندازه کیفیت را دارد. 

2.سرعت

سرعت انتقال جوهر بر‌روی بستر در چاپ دیجیتال بسیار بالا است. بنابراین اگر تعداد تیراژ پایین باشد چاپ دیجیتال بهترین گزینه است.

3.پایین بودن هزینه

هزینه چاپ دیجیتال بسیار مقرون‌به‌صرفه است. البته هزینه به کیفیت جوهر، پیچیدگی دستگاه و نوع بستر بستگی دارد. اما چاپ دیجیتال نسبت به سایر روش‌ها معمولا هزینه کمتری دارد.

4.سادگی 

یکی دیگر از مزیت‌های چاپ دیجیتال سادگی آن است و فقط کافی است شما طرح را به دستگاه انتقال دهید و در عرض چند دقیقه چاپ برای شما انجام شود.

5.چاپ بر‌روی انواع سطوح

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های چاپ دیجیتال چاپ بر‌روی سطوح مختلف است به عنوان مثال چاپ بر‌روی کاغذ، مقوا، سرامیک از جمله سطوحی است که چاپ بر‌روی آن انجام می‌شود.

 

فرآیند چاپ دیجیتال 

در فرایند چاپ دیجیتال برخلاف سایر روش‌ها از صفحات چاپی استفاده نمی‌شود؛ به همین علت هزینه راه اندازی آن بسیار پایین است. مراحل چاپ دیجیتال به صورت زیر است:

1.برای چاپ دیجیتال از یک عکس یا طرح دیجیتال استفاده می‌شود. طرح‌های دیجیتال با استفاده از ابزارهایی مانند فتوشاپ، اتوکد، کورل طراحی شده و به صورت وکتور یا فرمت‌های دیگر ذخیره می‌شود.

2.بعد از طراحی نوبت انتخاب کاغذ است که این بستگی به نیاز کارفرما تعیین می‌شود. تعیین گرماژ مهم‌ترین مسئله است در نوع کاغذ است.

3.در پایان طرح به صورت یک‌رو یا دو‌رو چاپ می‌شود. بعد از انجام این مراحل نوبت به چاپ دیجیتال است.

چاپ دیجیتال برای مواردی که نیاز به جزئیات زیاد و سفارش‌هایی که تعداد کمتری دارند، بهترین روش است. 

 

چاپ دیجیتال، انواع روش ها و مزایا

چاپ دیجیتال، انواع روش ها و مزایا

 

چاپ دیجیتال نسبت به سایر چاپ‌ها چه ویژگی دارد.

در این قسمت می‌خواهیم ویژگی‌های که چاپ دیجیتال نسبت به سایر چاپ‌ها دارد را بررسی کنیم.

  • در چاپ دیجیتال، هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی، ربطی ندارد و برای هر‌برگ چاپی هزینه‌ ثابت است.
  • با حذف مراحل پیش از چاپ(لیتوگرافی)، فرآیند چاپ دیجیتال کوتاه‌تر است.
  • در چاپ دیجیتال، مواد باطله مثل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر تولید می‌شوند.
  • در چاپ دیجیتال در هر‌دور از چاپ می‌شود فایل‌های متفاوتی را چاپ کرد، زیرا در این روش از پلیت استفاده نمی‌شود.
  • در چاپ دیجیتال برخلاف چاپ‌هایی مانند افست نیازی به تغییرات گسترده ندارد بنابراین شما می‌توانید با اصلاح طرح از طریق کامپیوتر طرح خود عوض کنید.
  • درصورتی‌که شما بخواهید تیراژ پایین چاپ کنید بهتر است از چاپ دیجیتال استفاده کنید. درصورتی‌که بخواهید از چاپ افست استفاده کنید هزینه عملیاتی بیشتر از هزینه چاپ است.

برای خواندن مقاله چاپ افست، ویژگی‌ها و مزیت‌ها کلیک کنید.

 

چاپ دیجیتال یکی از پرکاربردترین نوع چاپ به‌شمار می‌رود. از جمله مزیت‌های این چاپ، سرعت بالا، چاپ بر‌روی سطوح مختلف است. در صورتی‌که شما می‌خواهید تعداد محدودی چاپ داشته باشید، چاپ دیجیتال بهترین گزینه است.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *